Dwie ciężarne kobiety na kanapie oglądają kalendarz

Spis treści:

  1. Kalendarz ciążowy trymestr po trymestrze, tydzień po tygodniu
  2. Trymestr pierwszy – 12 pierwszych tygodni ciąży
  3. Trymestr drugi – 14 kolejnych tygodni ciąży
  4. Trymestr trzeci – ostatnie tygodnie ciąży
  5. Przygotowania do narodzin dziecka

Okres ciąży jest pod wieloma względami wyjątkowy. To nie tylko czas oczekiwania na narodziny dziecka, ale też etap ogromnych przemian w organizmie kobiety. Nasz kalendarz ciąży przybliży Ci tę tematykę. Informacje w nim zawarte pozwalają śledzić bieżące zmiany i świadomie przygotować się do porodu i późniejszej opieki nad maluszkiem.

Kalendarz ciążowy trymestr po trymestrze, tydzień po tygodniu

Okres ciąży obejmuje 9 miesięcy, które dzieli się na 3 trymestry lub na 41 tygodni. Poniżej znajdziesz kluczowe informacje o tym, jakie przemiany zachodzą na poszczególnych etapach ciąży.

Trymestr pierwszy – 12 pierwszych tygodni ciąży

  • Rozwój zarodka rozpoczyna się w trzecim tygodniu ciąży. Jak to możliwe? Okres ciąży jest liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.
  • To właśnie w trzecim tygodniu ciąży dochodzi do zapłodnienia i zagnieżdżenia zarodka w błonie śluzowej macicy. Choć wielkość zarodka na tym etapie wynosi mniej niż pół milimetra, w organizmie kobiety zaczynają zachodzić już zmiany hormonalne.
  • W kolejnych tygodniach pierwszego trymestru konieczne jest wykonanie badań ginekologicznych potwierdzających ciążę, a także dbanie o siebie.
  • W drugiej połowie pierwszego trymestru mogą pojawić się różnego rodzaju ciążowe dolegliwości: nudności, uczucie nabrzmiałych piersi, senność. Na tym etapie rozwijają się już najważniejsze organy dziecka, a jego serduszko zaczyna bić.

Pierwszy trymestr ciąży to czas, w którym warto zadbać o siebie, odwiedzać ginekologa we wskazanych terminach, wykonywać zlecane badania i pomału planować kompletowanie niemowlęcej wyprawki. Co ważne, na ten cel nie trzeba przeznaczać kolosalnych środków. Akcesoria niemowlęce znajdziesz w doskonałych cenach w Pepco.

 

Co kupić kobiecie w ciąży? - Infografika Pepco

Trymestr drugi – 14 kolejnych tygodni ciąży

W drugim trymestrze ciąży następuje dynamiczny rozwój płodu. Między trzynastym a szesnastym tygodniem ciąży możliwe jest już nawet odczuwanie ruchów dziecka. Zazwyczaj przed dwudziestym tygodniem ciąży możliwe jest też ustalenie płci maluszka na badaniu USG.

Organizm kobiety w drugim trymestrze ciąży podlega dalszym przemianom. Może wzmagać się apetyt, a wiele pań doświadcza wówczas także pewnego dyskomfortu ze strony kręgosłupa z powodu rosnącego brzucha i wagi ciała. To dobry moment, by sięgać już po komfortową odzież – w tym również typowo ciążową. Właśnie w tym momencie mogą przydać się wygodne komplety dresowe, legginsy i dzianinowe sukienki.

Trymestr trzeci – ostatnie tygodnie ciąży

Rozwijające się dziecko dalej rośnie, zaczyna już otwierać oczy. W okolicach 31-34 tygodnia ciąży dziecko może układać się już w pozycji porodowej. Orientacyjny termin porodu wypada w 40-41 tygodnia ciąży, ale wiele zależy od indywidualnych uwarunkowań. Warto więc już na tym etapie mieć spakowaną torbę do szpitala – jeśli okaże się, że poród rozpocznie się wcześniej, będziesz przygotowana na tę okoliczność.

Zaawansowana ciąża zazwyczaj jest bardzo widoczna. Ciało kobiety jest wyraźnie zmienione – większy brzuch może sprawiać nieco problemów przy schylaniu się. To dobry moment, by zwolnić nieco tempo życia i odpoczywać, a także dbać o swoje samopoczucie. Warto już zintensyfikować działania mające na celu skompletowanie wyprawki i wszystkiego tego, co ma znaleźć się w pokoju dziecka. Na zakupy tego typu nie trzeba wybierać się daleko i wydawać wiele. W Pepco czekają na Ciebie koce i narzuty, akcesoria niemowlęce, ubranka dla dzieci i wiele innych przedmiotów, które przydadzą się do opieki nad maluszkiem.

Przygotowania do narodzin dziecka

Kobieta w ciąży trzyma niemowlęce buciki na brzuchu

Niektórzy zaczynają kompletować wyprawkę dla maluszka już w pierwszych tygodniach ciąży. Inni zwlekają z tym niemal do ostatnich dni ciąży. Tak naprawdę trudno powiedzieć, który moment jest najlepszy na zakup akcesoriów niemowlęcych, ubranek, łóżeczka lub kołyski. Ważne, by zająć się w tym w dogodnym dla siebie terminie i z na tyle dużym wyprzedzeniem, by ze wszystkim zdążyć przed terminem porodu.

Pepco ma szeroką ofertę dla niemowląt i dzieci, ale też dla kobiet w ciąży. Korzystając z naszego asortymentu, możesz zadbać o swoją garderobę na cały okres ciąży. W naszej ofercie czekają na Ciebie wygodne dresy damskie, legginsy, koszulki, bielizna dla kobiet karmiących i wiele innych przedmiotów. Jeśli potrzebujesz również kapci i szlafroka do szpitala, te przedmioty również znajdziesz na naszych półkach i to w bardzo przystępnych cenach. Okres ciąży i tak wiąże się z bardzo dużą liczbą wydatków, nie warto więc przepłacać za przedmioty, które potrzebne będą tylko przez jakiś czas, jak wspomniane ubrania ciążowe lub ubranka dla niemowlęcia, z których dziecko i tak bardzo szybko wyrośnie. Zajrzyj do Pepco i skompletuj wyprawkę ciążową oraz dla noworodka!