Elegancko urządzony balkon z rattanowymi meblami

Spis treści:

 1. Od czego zacząć aranżację balkonu?
 2. Jak urządzić balkon?
 3. Akcesoria, które przydają się na balkonie
 4. Jak urządzić mały balkon w bloku?
 5. Jak urządzić balkon, który jest wąski?
 6. Duży balkon lub taras – jak urządzić sporą przestrzeń w dobrej cenie?

Wiele osób, które wybrały życie w mieście, marzy o zielonym miejscu do wypoczynku. Przy odrobinie dobrych chęci i z pomocą akcesoriów dostępnych w sklepach Pepco namiastkę własnego ogrodu można stworzyć na balkonie w bloku! Od czego zacząć i jak urządzić balkon, by stał się przyjemną przestrzenią do relaksu?

Od czego zacząć aranżację balkonu?

Zdecydowana większość mieszkań posiada dodatkowe powierzchnie zewnętrzne, takie jak balkony, tarasy, loggie, a nawet małe ogródki. Każdą z tych przestrzeni można zaaranżować tak, by stała się miejscem idealnym do wypoczynku. Kluczem do sukcesu w balkonowych aranżacjach jest dobry pomysł, odpowiednie rozplanowanie przestrzeni oraz przemyślane dodatki.

Aranżację balkonu zacznij od:

 • Jego dokładnego zmierzenia.
 • Zastanowienia się nad tym, jaki styl aranżacyjny lubisz najbardziej.
 • Zdefiniowania swoich potrzeb i oczekiwań. Zastanów się, czy Twój balkon ma pełnić rolę zielonej jadalni, a może chcesz spędzać tam leniwe popołudnia z książką?
 • Zwrócenia uwagi na stopień nasłonecznienia balkonu i na jego ekspozycję względem kierunków świata. Od tych kwestii będzie zależało to, jakie kwiaty na balkon będzie można wybrać.

Dysponując dokładnymi wymiarami balkonu oraz mając sprecyzowany cel (na przykład chęć stworzenia jadalni na balkonie albo miejsca do odpoczynku dla dwóch osób), możesz przystąpić do działania.

Jak urządzić balkon?

Aranżacja balkonu w bloku zależy od jego wielkości, indywidualnych potrzeb, możliwości finansowych, a przede wszystkim kreatywności właścicieli mieszkania. Umiejętnie zagospodarowany może stać się jednym z najważniejszych miejsc w mieszkaniu, umożliwiającym bezpośredni kontakt z naturą.

W pierwszej kolejności:

1 .Zadbaj o podłogę i ściany

Wiele osób zastanawia się nad tym, co położyć na balkonie na podłodze. Zazwyczaj wybór pada na płytki – te jednak mogą sprawiać problemy. By zminimalizować ryzyko problemów takich jak śliskość, wybierz mrozoodporny i antypoślizgowy gres. A co na balkonie zamiast płytek? Możesz postawić na nawierzchnię ze sztucznej trawy, ale też na okładzinę kamienną lub na podłogę z kompozytu. Pamiętaj o tym, że nawierzchnia i ściany to tło całej aranżacji.

2. Wybierz meble

Podstawowym i najważniejszym elementem wyposażenia balkonu są wygodne meble do siedzenia. Mogą to być fotele, krzesła, pufy lub siedziska zrobione z palet. To jeszcze nie koniec. Do przechowywania balkonowych akcesoriów, jak poduszki na krzesła lub konewki, przyda Ci się również szafka na balkon lub regał. Jeśli nie wyobrażasz sobie letnich dni bez zażywania kąpieli słonecznych, sięgnij również po leżak na balkon – może być składany, by nie zajmował miejsca, gdy z niego nie korzystasz.

3. Sięgnij po rośliny

Kwiaty na balkon to nie tylko pelargonie i surfinie, ale cała gama roślin kwitnących oraz zielonych. W zależności od tego, czy Twój balkon to miejsce nasłonecznione czy też cieniste, możesz sięgnąć po róże, funkie, lawendę, iglaki, trawy ozdobne i wiele innych roślin. Przy okazji dobierz skrzynki na balkon, które będzie można ustawić lub zawiesić na balustradzie. Z kolei wolnostojące doniczki na balkon w różnych rozmiarach świetnie wyglądają na podłodze, ale też ustawione na regale lub kwietniku.

4. Dobierz dodatki

Sięgnij po takie przedmioty, jak mata na balkon, poduszki na krzesła i po elementy oświetleniowe – na przykład latarenki.

 

Twój wymarzony balkon - infografika Pepco

Akcesoria, które przydają się na balkonie

Co na balkon rzeczywiście się przyda, a które rzeczy można pominąć? Z pewnością nie zaszkodzi dysponować parasolem, żaglem lub markizą przeciwsłoneczną – szczególnie gdy balkon jest mocno nasłoneczniony. Przydatne bywają również poduszki balkonowe, dzięki którym siedzenie na krzesłach i leżakach staje się zdecydowanie wygodniejsze. W chłodniejsze dni lub wieczory przyda się również ciepły koc. W asortymencie Pepco znajdziesz miękkie koce i narzuty w sam raz na balkon!

Jak urządzić mały balkon w bloku?

Wiele balkonów w miejskich blokach posiada niewielki metraż, co skutecznie zniechęca właścicieli do podejmowania jakichkolwiek prób przekształcenia ich w miejsca relaksu. Tymczasem mały balkon może być nie tylko przytulny i prosty w aranżacji, ale również łatwy w utrzymaniu czystości.

Jak urządzić mały balkon, by sprawiał wrażenie przestronnego?

 • Postaw na jasne kolory, składane lub wielofunkcyjne meble.
 • Starannie dobierz rośliny – każda roślina na balkon o niewielkim metrażu musi być przemyślanym zakupem. Wybierz gatunki o kolumnowym pokroju i pnące, które nie zajmują dużo miejsca, a mogą stworzyć zieloną ścianę.
 • Kupując dodatki, postaw na spójną estetykę – na przykład sięgnij po jednakowe lub bardzo podobne do siebie osłonki na balkon, by nie wprowadzać wrażenia chaosu.

Mały balkon może być kwadratowy, ale zdarzają się również balkony bardzo wąskie – czy one również są łatwe w aranżacji?

Jak urządzić balkon, który jest wąski?

Wąski, niewielki balkon w bloku, nowocześnie urządzony

Aranżacja podłużnego balkonu nie musi być trudna! Wystarczy sięgnąć po przemyślane meble, dodatki i akcesoria.

Jakie meble wybrać na wąski balkon?

 • Składane – na przykład przykręcony do ściany blat, który będzie pełnił funkcję stolika, może mieć składaną konstrukcję, co pozwoli zyskać dodatkową przestrzeń, gdy się z niego nie korzysta.
 • Mobilne – postaw na lekkie meble, które łatwo przesunąć, gdy zajdzie taka potrzeba.
 • Wielofunkcyjne – czy wiesz, że skrzynki na balkon wykonane z drewna można z powodzeniem używać nie tylko do przechowywania poduszek, ale też jako stolik lub siedzisko?

Wszystkie niezbędne akcesoria na swój balkon znajdziesz w ofercie sklepu Pepco.

Duży balkon lub taras – jak urządzić sporą przestrzeń w dobrej cenie?

Przestronny taras stwarza ogromne możliwości aranżacyjne. Jednocześnie wielu posiadaczy sporego balkonu lub tarasu obawia się ogromnych kosztów takich aranżacji. Wystarczy odwiedzić Pepco, by przekonać się, że piękne rzeczy na balkon nie muszą być drogie.

Aranżując duży balkon lub taras:

 • Pamiętaj o tym, że przestrzeń ta stanowi naturalne przedłużenie mieszkania, dlatego jego wyposażenie i charakter powinny nawiązywać do wystroju wnętrza.
 • Nie musisz sięgać po kompaktowe, składane lub wielofunkcyjne meble. W dużej przestrzeni doskonale sprawdzają się większe i wygodne zestawy wypoczynkowe, w skład których wchodzi kanapa, fotele oraz stolik (wykonane z materiałów odpornych na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych).

Kropką nad „i” w aranżacji każdego balkonu lub tarasu jest również jego oświetlenie. Sięgnij po lampiony i latarenki różnej wielkości, które wieczorową porą rozświetlają mrok naturalnym, ciepłym światłem.