Spis treści:

  1. Dekoracja łóżka
  2. Wystrój okna w sypialni, który zadba o komfortowy sen
  3. Ozdoby na ścianę do sypialni
  4. Co postawić na komodzie w sypialni?
  5. Oświetlenie w sypialni

Sypialnia to najbardziej prywatna część każdego mieszkania. Miejsce, które powinno skłaniać do wypoczynku i pozwalać na głęboki, spokojny sen. Aby tak było, trzeba je odpowiednio urządzić.

Dekoracja łóżka

Nic tak nie ozdobi łóżka jak ładna narzuta. A jeśli dodatkowo jest miękka i przyjemna w dotyku, jak na przykład różowa narzuta Pepco, która doskonale komponuje się z ciemnymi, wyrazistymi barwami pokoju. Jeśli dodatkowo narzucimy na jej dolną część szary, mięciutki koc z najnowszej kolekcji Pepco, a na górze położymy białe i różowe poduszki, to stworzymy główną i przyciągającą wzrok dekorację sypialni. Pamiętajmy jednak o prostej zasadzie: jeśli wybieramy dekoracyjną narzutę we wzory, wówczas sięgnijmy po jednolite w kolorze poduszki. Kiedy weźmiemy dekoracyjne poduchy, dobierzmy do nich stonowaną w fakturze narzutę.

Za pomocą narzuty i poduszek bardzo łatwo możemy zmieniać stylizację sypialni. Kiedy wybierzemy szarą narzutę i białe poduchy, a do tego sięgniemy po koc w jaśniejszej o ton od narzuty szarości, wówczas zyskamy tak zwany hotelowy wygląd pokoju. W momencie, gdy na granatową narzutę z najnowszej kolekcji Pepco położymy białe poduchy, a do tego wybierzemy granatowo-biały koc ułożony w dole łóżka, zyskamy marynarski wygląd sypialni. Będzie kojarzył się on nam z wakacyjnym wystrojem, szczególnie wtedy, gdy nad łóżkiem zawiśnie drewniane wiosło jako główna ozdoba ściany sypialni.

Wystrój okna w sypialni, który zadba o komfortowy sen

Zazwyczaj myślimy, że aby dobrze się wyspać, trzeba mieć wygodny materac. Jednak jest jeszcze jeden, bardzo ważny element, który zapewnia nam spokojny i regenerujący sen – odpowiednie zaciemnienie okien. Jeśli do naszego mieszkania wpada nieustannie światło latarni, odbijają się światła z innych mieszkań albo mamy naprzeciwko okna pulsujący neon, nie możemy odpowiednio wypocząć. Do głębokiego snu potrzebujemy bowiem ciemności, która aktywizuje wytwarzanie melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za regulację faz snu. Jeśli w sypialni nie jest dość ciemno, jakość snu ulega pogorszeniu, co w konsekwencji prowadzi do uczucia rozbicia i zbyt małej dawki energii o poranku.

Jaka więc powinna być aranżacja okna w sypialni, która pozwoli nam na spokojny sen, a jednocześnie będzie cieszyła nasze oczy tuż po wstaniu z łóżka? Najlepiej sprawdzą się w tym względzie zasłony. Dobrze, aby były one wykonane z ciemniejszego materiału i były odpowiedniej grubości, tak jak zasłony Pepco, utrzymane w jednolitych szarościach lub też szarości z dekoracyjnym elementem palmowych liści. Jeśli do naszego mieszkania wpada dużo światła z zewnątrz i zasłony nie dają nam 100% zaciemnienia pokoju, można połączyć je z roletami. W ten sposób zasłony będą służyły jako dekoracja okna w sypialni, a opuszczane na noc zaciemniające rolety spełnią funkcję praktycznego zasłonięcia okna, które zapewni nam głęboki, regeneracyjny sen.

Ozdoby na ścianę do sypialni

Aby nasza sypialnia nie była bezosobowa, powieśmy na ścianie ładne obrazki lub grafiki. Ważne tylko, aby były mało krzykliwe i nie rozpraszały umysłu. Jeśli nie wiemy, jaki obrazek mógłby wywoływać u nas przyjemne skojarzenia, postawmy na zdjęcia własnej rodziny. Ujęte w dekoracyjne białe ramki z Pepco zdjęcia staną się wówczas wspaniałą ozdobą i wywołają uśmiech na twarzy, ilekroć się na nie spojrzy. Jeśli chcemy do sypialni wprowadzić odrobinę zmysłowości (i zapomnieć na moment, że pełnimy tylko rolę mamy lub taty), możemy wybrać ramki z najnowszej kolekcji walentynkowej Pepco ujęte w napis „love”. W nich możemy umieścić jedynie zdjęcia siebie i partnera z ważnych wydarzeń i wspólnych wakacji.

Co postawić na komodzie w sypialni?

Jeśli posiadamy w sypialni komodę, warto umieścić tam ozdoby, które nadadzą przytulności wnętrzu. Wspomniane ramki, ozdobne wazony, wiklinowe małe koszyki, w których ukryjemy biżuterię, drewniane stojaczki, na których zawiesimy bransoletki czy łańcuszki – to detale, które nadadzą sypialni odpowiedni indywidualnego charakteru. Bardzo ładną, a jednocześnie praktyczną ozdobą na biżuterię, która nada wyjątkowości wystroju sypialni, jest stojak z kolekcji Pepco w kształcie baletnicy. Choć równie dobrze spełni tę rolę białe, drewniane drzewko (także do kupienia w naszych sklepach). Pod nim to możemy umieścić małą, jasną drewnianą szkatułkę, by schować tam nie tylko materialne skarby, ale i nasze marzenia i życzenia spisane na kartce. Takie spisywanie życzeń ma moc, warto więc znaleźć dla nich odpowiednie miejsce w swoim życiu i swoim mieszkaniu.

Oświetlenie w sypialni

Oświetlenie również może pełnić funkcję dekoracyjną. Najbardziej pożądanym rodzajem światła w sypialni jest łagodne, ciepłe i nastrojowe światło przytłumione. Takie, które nie rozbudza nas niepotrzebnie wieczorem i pozwala ukoić się zmysłom. Możemy ten efekt osiągnąć poprzez zastosowanie oświetlenia punktowego, czyli np. kinkietów umieszczonych na ścianie z łóżkiem, które będą świeciły światłem rozproszonym lub przez delikatne, małe lampki umieszczane na szafce nocnej. Jeśli są one równie wdzięczne jak białe lampki z najnowszej kolekcji Pepco, mogą stać się przy tym świetną dekoracją sypialni. A przy tym są niezwykle praktyczne, pozwalają bowiem na oświetlenie czytanej książki lub wskazanie rano drogi do budzika i czy kapci, bez wybudzania partnera ostrzejszym światłem kinkietu.