Spis treści:

  1. Kreatywne zabawy dla dzieci
  2. Zabawy z dziećmi w domu – czas dla rodziny
  3. Kreatywne zabawy dla dzieci – na jakie produkty warto postawić?

Zabawa to dla dzieci coś znacznie więcej, niż jedynie możliwość spożytkowania wolnego czasu i spędzenia go z najbliższymi czy rówieśnikami. Podczas zabawy nasze dzieci ćwiczą, uczą się, rozwijają kreatywność, zdolność logicznego myślenia. Mają okazję poznawać kolory, kształty, dźwięki, faktury i struktury. Wszystko to jest im niezbędne do prawidłowego rozwoju. Jak właściwie wspierać ten proces? Które zabawki i zabawy będą idealne dla najmłodszych członków rodziny?

Kreatywne zabawy dla dzieci

Dzieci inaczej postrzegają świat niż dorośli. Są gotowe eksperymentować i próbować rozmaitych rzeczy. Patrząc na ich podejmowane działania, oryginalne zabawy i to, jak bardzo je one cieszą, ile wywołują emocji, można być zaskoczonym. Dorośli idą zwykle utartymi schematami, trzymają się określonych założeń, stawiają na bezpieczne decyzje i rozwiązania. U najmłodszych dzieje się zupełnie inaczej. Oni nie znają jeszcze świata dorosłych, a rzeczywistość jest dla nich pełna wyzwań, przygód i rzeczy, które warto poznawać na różne sposoby. Kreatywne zabawy dla dzieci są z tego względu tak ważne. Uczą, pomagają się rozwijać i właśnie poznawać cały świat, wszystko to, co znajduje się naokoło, w bliższym i dalszym otoczeniu.

Jakie kreatywne zabawy dla dzieci są najlepsze? Te, w których wykorzystuje się elementy pozwalające na konieczność używania wszystkich zmysłów. Powinny być obowiązkowo bezpieczne, ale i dające szanse na naukę rozróżniania kolorów, kształtów i struktur. Muszą maksymalnie angażować całe ciało dziecka, a także jego umysł. To wszystko owocuje już w latach szkolnych, a najbardziej w życiu dorosłym.

Maluchy, które mają szansę uczyć się myślenia logicznego, szukania niecodziennych i niestandardowych rozwiązań, do tego cierpliwości, opanowania, lepiej radzą sobie w szkole, na studiach, a potem w pracy. Choć im są starsze, tym coraz bardziej poznają realia rzeczywistości, a te standardowe i utarte schematy niejednokrotnie muszą wykorzystywać, to pozwalają sobie na świeże spojrzenie, odmienne od wszystkich. Tym samym znajdują rozwiązania najtrudniejszych problemów – szybciej, a do tego wybierając te z nich, które przynoszą pożądane efekty.

Zabawy z dziećmi w domu – czas dla rodziny

Zanim przejdziemy do polecanych zabawek i zabaw dla najmłodszych, przyjrzyjmy się, jak zabawy z dziećmi w domu wpływają na całą rodzinę. Tu w grę wchodzi nie tylko rozwijanie kreatywności czy umiejętności logicznego myślenia. Wspólnie spędzony czas pozwala na zacieśnianie więzi. Dzieci w późniejszym czasie są bardziej zżyte z najbliższymi, lepiej się z nimi rozumieją i wiedzą, że mogą im zaufać.

Rodzice z kolei poznają swoje pociechy i ich zainteresowania. Dostrzegają, które kolory czy kształty wywołują pozytywne emocje u maluchów jeszcze niepotrafiących wyraźnie mówić. Jakie zainteresowania rodzą się u już nieco starszych dzieci, a to najlepszy moment, by umożliwić im dalszy rozwój w tym kierunku. W końcu pasja to element, który także kształtuje i wpływa pozytywnie na każdego człowieka, od najmłodszych lat jego życia.

Zabawy z dziećmi w domu wymagają zaangażowania nie tylko umysłu, ale i ciała. Jest zatem aspekt aktywności fizycznej. Ruszają się i dzieci, i rodzice. Wygibasy, wspólne rysowanie, układanie puzzli, tworzenie konstrukcji z klocków – to wszystko wymaga pracy nóg, rąk i ponownie wyobraźni oraz myślenia.

Kontakty międzyludzkie – kolejny ważny element, o który trzeba dbać od najmłodszych lat. Z czym się wiążą kreatywne zabawy dla dzieci? Z poznawaniem uczuć każdego rodzaju. Dziewczynki bawiące się w pielęgniarki lub lekarzy, badające swoje ukochane lalki, uczą się pomocy, podejścia do drugiego człowieka, empatii. Chłopcy mający do dyspozycji elementy do tworzenia konstrukcji budowlanych, ale i samochody, pomału poznają świat, który kręci się wokół ulic, dróg, kierowców i ich pasażerów. Opieka nad maskotkami, także tymi interaktywnymi, uczy odpowiedzialności, podejścia do istot żywych, dbania o tych, którzy również należą do najważniejszych członków rodziny.

Zabawy z dziećmi w domu, w których stawia się na pracę nad emocjami i uczuciami, już nie tylko zbliżają do siebie członków rodziny, ale i znajdują swoje odzwierciedlenie w późniejszych kontaktach z rówieśnikami, dorosłymi, starszymi, współpracownikami, a na samym końcu własną rodziną. Dzieci uczą się rozróżniania dobra od zła, konsekwencji i odpowiedzialności, systematyczności – chociażby wtedy, gdy muszą zaopiekować się interaktywnym pieskiem, a niedługo potem żywą istotą.

Kreatywne zabawy dla dzieci – na jakie produkty warto postawić?

Wybór na rynku jest niemały, rodziców jednak frapuje, jak połączyć jakość z bezpieczeństwem korzystania z zabawek, a także ich różnorodnością. Złota rada, to przede wszystkim wybieranie produktów, które są dopasowane do wieku dziecka, jego potrzeb i zainteresowań. W Pepco można znaleźć szereg ciekawych zabawek, które rozwijają nie tylko kreatywność maluchów.

Dostępne papiery kolorowe, farbki i rozmaite akcesoria, w tym również styropianowe kształty do ozdabiania, to świetna okazja do ćwiczenia cierpliwości, wyobraźni oraz umiejętności manualnych. Dzieci mogą tworzyć różnorodne prace plastyczne lub przyozdabiać styropianowe kształty. Poznają przy tym różnorakie narzędzia, które są niezbędne, by wykonać zaplanowane prace plastyczne. W Pepco nie brakuje akcesoriów, które kolorami, kształtami oraz materiałami, z jakich są wykonane, odpowiadają zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom.

Zabawy z dziećmi w domu, z wykorzystaniem technik zdobienia? Doskonały pomysł, ponieważ można w to wciągnąć całą rodzinę – nie tylko rodzeństwo, ale i rodziców. Każdy tworzy swoją ozdobę, dowolną techniką lub inną pracę. Jest to również pomysł na zabawy dla przedszkolaków w domu. Doskonalą oni umiejętności, które są rozwijane przez opiekunów przedszkolnych. Wykorzystują je do tworzenia laurek, obrazków i innych drobiazgów, które stają się pierwszymi podarunkami dla rodziców na rozmaite okazje. Poza pobudzeniem kreatywności, rozwija się wyobraźnia, pracuje umysł, ale i ciało, bo trzeba poradzić sobie manualnie. I ponownie zacieśniają się więzi między najbliższymi.

Ciastolina czy piasek kinetyczny to doskonała baza do zabaw rozwijających motorykę dziecka, zdolności manualne. Dziecko ćwiczy paluszki, rączki i ma przy tym mnóstwo radości. Takie produkty są bezpieczne, nie brudzą, łatwo je posprzątać – m.in. dlatego warto na nie postawić.

Ile głów, tyle pomysłów! Pepco swoją ofertą produktów podpowiada, w jaki sposób oderwać dzieci od szklanych ekranów, zająć je nie tylko na świeżym powietrzu, ale i w domu, kiedy pogoda nie dopisuje. Nie ma lepszych sposobów na rozwijanie kreatywności, naukę, ćwiczenie ciała, a także pogłębianie relacji z bliskimi. Różnorodność jest tak duża, że nie sposób nie zadowolić maluchy w różnym wieku. Zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców można i przede wszystkim warto szukać produktów, które jednocześnie bawią i uczą. Wychodząc poza utarte schematy, dobrze znane zabawki czy przybory wykorzystywane w pracach plastycznych, mogą stać się bazą do intrygujących zabaw.