Spis treści:

  1. Historia kalendarza adwentowego
  2. Ile cyfr ma kalendarz adwentowy?
  3. Gotowy kalendarz adwentowy
  4. Stwórz samodzielnie kalendarz adwentowy
  5. Wykorzystaj pudełka i torebeczki
  6. Kalendarz w ramie obrazu
  7. Choinka ze sznurka światełek
  8. Kalendarz adwentowy DIY z wieszaka

Oczekiwanie na Boże Narodzenie niezmiennie kojarzy się z odliczaniem dni, kupowaniem prezentów, duchowym przygotowywaniem do tego pięknego dnia. W wielu domach grudzień nie obędzie się bez kalendarza adwentowego, dzięki któremu codziennie przybliżamy się do momentu ubierania choinki i spotkań z rodziną przy pięknie nakrytym stole. Kalendarz adwentowy ma długą historię, którą warto kultywować, a sposobów na to, by go zdobyć lub wykonać jest wiele. Także za sprawą produktów dekoracyjnych i dodatków DIY z Pepco.

Historia kalendarza adwentowego

Podobno początek kalendarza datuje się na połowę XIX wieku, kiedy wieszano świąteczne obrazki w domach lub zapalano codziennie jedną z kilkunastu świeczek albo skreślano kolejne kreski narysowane na drzwiach wejściowych. W katolickich domach wkładano też codziennie jedno źdźbło słomy do szopki. Drukowane kalendarze pojawiły się w 1902 roku w Hamburgu i miały postać zegara z cyframi. Rok później pojawił się pierwszy kalendarz, który przypomina te dzisiejsze, dostępne w sklepach. Miał 24 obrazki z wycięciami, a pod nimi okienka. Powstał za sprawą małego chłopca, którego mama rysowała co roku na kartonie 24 cyfry i doczepiła do nich ciasteczka. Maluch mógł zjadać jedno ciastko dziennie aż do dnia Bożego Narodzenia. Kiedy urósł i został drukarzem, rozpoczął produkcję kalendarzy z czekoladką w każdym z okienek. Od tego momentu zaczął się komercyjny sukces kalendarza adwentowego, który trwa do dzisiaj. Pomimo masowej produkcji kalendarzy wciąż tworzą one magiczną, świąteczną atmosferę i przygotowują dzieci i dorosłych do świąt.

Ile cyfr ma kalendarz adwentowy?

W Kościele Katolickim adwent, czyli czas oczekiwania na narodziny Chrystusa, zaczyna się w czwartą niedzielę przed Bożym Narodzeniem. Warto więc sprawdzić, ile dni będzie miał on w bieżącym roku. Tak naprawdę liczba 24, która znajduje się na drukowanych, gotowych kalendarzach nie zawsze jest właściwa, ponieważ wcale nie liczymy dni od 1 grudnia, ale od pierwszej niedzieli Adwentu. Bywa, że wypada ona już w listopadzie, a Adwent może trwać nawet 28 dni.

Gotowy kalendarz adwentowy

Używanie kalendarza adwentowego jest niezwykle miłą tradycją i warto ją kultywować. Najprostszym sposobem jest wybranie się do sklepu po kalendarz adwentowy z czekoladkami. Zwykle obrazek w formacie A4 lub A3 nawiązuje do popkulturowych odniesień bożonarodzeniowych: Mikołaja w czerwonym kubraczku, a nawet postaci z najbardziej znanych bajek dla dzieci. Gotowe kalendarze adwentowe proponowane są też dorosłym. W poszczególnych okienkach lub pudełkach oznaczonych cyfrą mogą kryć się upominki: kosmetyki, gadżety, biżuteria, książki. To dlatego kalendarz adwentowy może kosztować kilka złotych, po nawet kilkaset. My namawiamy do wykonania kalendarza samodzielnie, bo taki będzie oryginalny i stanie się fantastyczną pamiątką i prezentem.

Stwórz samodzielnie kalendarz adwentowy

Wykonanie własnego kalendarza adwentowego to nic trudnego i można go zrobić samodzielnie, a jeszcze lepiej wspólnie z dziećmi, wykorzystując czas przygotowań świątecznych na rozmowy z maluchami. Nie oznacza to, że trzeba rysować lub szyć, bo nawet osoba, która nie może pochwalić się zdolnościami plastycznymi, przygotuje własny kalendarz adwentowy na bazie produktów z Pepco.

Wykorzystaj pudełka i torebeczki

Jeśli chcesz w poszczególnych elementach kalendarza adwentowego zmieścić drobne upominki, możesz kupić w Pepco małe pudełka prezentowe lub torebki. Każde takie opakowanie wystarczy oznaczyć cyfrą symbolizującą kolejne dni dzielące nas od Bożego Narodzenia. Pudełka lub torebki można w ciekawy sposób umieścić na kominku, drzwiach do pokoju, na ścianie. Stelażem dla nich może być drewniana, mała, dekoracyjna drabinka, która za sprawą kolorowych wstążeczek, na którym zawisną prezenciki, będzie wyglądać niezwykle elegancko.

Kalendarz w ramie obrazu

W Pepco kupisz nowoczesne i stylizowane ramki. Możesz wybrać ramę do obrazu, lustrzaną zwykłą, dużą ramkę do zdjęć lub tablicę do przypinania wiadomości. W ramce takiej możesz umieścić kolorowe mini koperty, do których schowasz, co tylko chcesz: czekoladki, cukierki, lizaki, karteczki z zadaniem do wykonania lub z dobrym słowem. Możesz je przyklejać w ramie lub przypinać za pomocą sznurka i klamerek. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia.

Choinka ze sznurka światełek

W Pepco znajdziesz olbrzymi wybór świątecznych światełek. Nie służą one jedynie do dekorowania choinki, ale też do robienia domowych ozdób. Na ścianie możesz przykleić sznur choinkowych światełek, formując je w kształt choinki. Do nich przyklejaj, przypinaj klamerkami albo przywiązuj za pomocą wstążeczki pudełka z niespodziankami lub koperty. Możesz też z kolorowego papieru, serwetek papierowych lub materiałowych zrobić piękne woreczki.

Kalendarz adwentowy DIY z wieszaka

Masz gotowe woreczki na łakocie i zabawki lub pudełka, ale wciąż nie wiesz, jak zrobić z nich kalendarz? W dziale z produktami domowymi Pepco znajdziesz wieszaki na ubrania. Wystarczy jeden i kilka kolorowych tasiemek, by je powiesić. Pomieszaj kolejne pudełka i stwórz pozorny nieład, by osoba, która będzie otwierać kolejne prezenty, czuła radość z ich poszukiwania.