Mała dziewczynka niesie ubranka do swego pokoju

Spis treści:

 1. Tabela rozmiarów ubrań dziecięcych w Pepco
 2. Tabela rozmiarów ubrań dziecięcych przydaje się również, gdy kupujesz ubranka na prezent
 3. Jak dobierać rozmiary ubranek dziecięcych?
 4. Tego unikaj przy wyborze rozmiaru ubrań dla dzieci!
 5. Jak odczytywać rozmiary ubrań dla dzieci?

Masz problem z dobraniem rozmiaru ubrań dla dzieci i wątpliwości, co do tego, po jaki numer butów dziecięcych sięgnąć? Nie martw się! Przygotowaliśmy specjalną tabelę, która pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości w tej kwestii.

Poniżej znajdziesz również wiele porad, które pomogą Ci w zakupie ubranek i butów dla dzieci w różnych przedziałach wiekowych. Pamiętaj jednak, że każde dziecko jest inne, ma odmienne potrzeby. To, co dla jednego będzie odpowiednie, innemu niekoniecznie przypadnie do gustu, ale… przejdźmy do rzeczy!

Tabela rozmiarów ubrań dziecięcych w Pepco

Rozmiar dziecięcych ubrań najlepiej i najwygodniej dobrać właśnie posługując się tabelą wymiarów. Znajdziesz w niej informacje o tym, dla jakiego wzrostu i wieku odpowiedni będzie konkretny rozmiar ubrania.

Miej jednak na uwadze, że każde dziecko może mieć nieco inną budowę. Niektóre są bardzo drobne i mimo swojego wieku, mogą potrzebować ubranek i bucików w mniejszych rozmiarach. Inne zaś są wyższe, nieco okrąglejsze, a do tego bardzo ruchliwe, dlatego może się zdarzyć, że będą potrzebować garderoby nieco większej niż wskazuje na to nasza tabela rozmiarów.

Tabela rozmiarów ubrań dziecięcych przydaje się również, gdy kupujesz ubranka na prezent

Przedstawiona tabela rozmiarów ubrań dziecięcych jest bardzo przydatna nie tylko dla rodziców, ale i osób, które chcą wybrać ubranko, bieliznę czy buciki na prezent. Takie wybory są najczęstsze w przypadku upominków na specjalne okazje – chrzest, urodziny, roczek. Niemowlęta nie będą się bawić skomplikowanymi zabawkami, poza tym jeszcze nie wiadomo, jakie są ich ulubione kolory, wzory czy bajki. Elementy garderoby z Pepco to zatem doskonały pomysł na upominek!

Infografika Pepco: Rozmiary ubranek dziecięcych

Jak dobierać rozmiary ubranek dziecięcych?

Posługiwanie się tabelą wymiarów to nie wszystko, o czym warto pamiętać. Podczas zakupów miej na uwadze kilka istotnych kwestii:

 • Niemowlęta bardzo szybko rosną, dlatego nie warto kupować ubranek „na styk” – szczególnie tych w prezencie.
 • Małe dzieci często się brudzą, a ich ubranka wymagają częstego prania.
 • Tabela rozmiarów ubrań dziecięcych to tylko punkt wyjścia – zawsze bierz pod uwagę realny wzrost swojego dziecka i jego wagę. Każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie i nie zawsze sugerowany dla wieku lub wzrostu rozmiar będzie odpowiedni.
 • Kupując ubrania dla kilkuletniego dziecka, miej na uwadze, że również jest wciąż w okresie wzrostu, a poza tym potrzebuje sporej liczby strojów na zmianę – dobra zabawa często oznacza plamy na spodniach, skarpetkach i koszulkach.
 • Sposobem na większą oszczędność finansową są nie tylko zakupy w Pepco, ale też kupowanie ubrań odrobinę większych – na przykład ciut za długie spodnie można podwinąć lub nawet zafastrygować, dzięki czemu dziecko pochodzi w nich dłużej.

Przed zakupem ubrań lub bucików dla dziecka zerknij na rozmiary ubrań dziecięcych w tabeli i upewnij się, że zamawiasz właściwy produkt. Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz wybrać się do salonu Pepco wspólnie z dzieckiem, by dokonać ewentualnej przymiarki.

Tego unikaj przy wyborze rozmiaru ubrań dla dzieci!

Chłopiec w szafie z ubraniami

Jakie są najczęściej popełniane błędy przy doborze rozmiaru ubrań dziecięcych? Przede wszystkim kupowanie ubranek na styk dla niemowląt i kilkulatków – dzieci w tym wieku tak szybko rosną, że takie ubranka już po kilku założeniach mogą okazać się za ciasne. Na jakie inne błędy warto uważać?

Ubranka niemowlęce dla dziewczynki lub chłopca nie mogą być za duże – o ile kupowanie za małych strojów zdarza się najczęściej przez pomyłkę, zakup za luźnych śpioszków bywa zamierzony, ale taka odzież nie tylko bywa dla dziecka niewygodna, ale może nawet utrudniać jego ruchy.

Kolejną ważną kwestią jest skład ubranek – to również ma ogromny wpływ na dobór właściwego rozmiaru. Jeśli kupujesz przewiewne ubranka niemowlęce dla chłopca lub dziewczynki ze stuprocentowej bawełny, musisz bardzo starannie dobrać rozmiar, bo nie będą zbyt rozciągliwe. Gdy w składzie materiału jest domieszka elastycznych włókien (najczęściej elastanu), materiał będzie lepiej dopasowywał się do ciała dziecka.

Ubranko i bielizna powinny być dopasowane, ale nie obcisłe. Podobnie rzecz się ma z bucikami, które źle dobrane, nie tylko rodzą dyskomfort podczas ich użytkowania, ale i wpływają negatywnie na naukę chodzenia, budowę stópek dziecka i jego sposób poruszania się.

Jak odczytywać rozmiary ubrań dla dzieci?

Kupowanie ubrań i butów dla dzieci bywa kłopotliwe – wybór jest ogromny, a trzeba jeszcze dobrać odpowiedni rozmiar. Podczas zakupów stacjonarnych z dzieckiem, możesz skorzystać z przymierzalni, by upewnić się, czy wstępnie wytypowane rozmiary dziecięce ubrań rzeczywiście będą odpowiednie. Gdy zakupy robisz online, posłuż się tabelą rozmiarów.

Rozmiary ubrań dla dzieci są nieco inne niż w tabeli z rozmiarami dla dorosłych – w tabeli nie znajdziesz raczej rozmiarów S, M i L, ale zupełnie inne oznaczenia. Jakie?

 • Rozmiar – na przykład 80, 86 lub 110.
 • Wiek – na przykład 9-12 miesięcy.
 • Wzrost – na przykład 74-79 centymetrów.

Na niektórych metkach ubraniowych oraz w tabeli wymiarów może znajdować się każde z tych oznaczeń lub wyłącznie część z nich. Rozmiary ubrań dziecięce są łatwe do odczytania – wystarczy pamiętać o tym, że numer rozmiaru (na przykład 80) jest zawsze o jeden wyższy niż sugerowany maksymalny wzrost dziecka (w centymetrach).

Przykładowo: ubranko w rozmiarze 80 powinno być dobre na dziecko o wzroście od 74 do 79 centymetrów. Z kolei dla dziecka o wzroście 83 centymetry warto kupić ubranko w rozmiarze 86.

Mamy nadzieję, że nasze porady oraz tabela pomogą Ci dobierać rozmiary dziecięce ubrania, które będą idealnie pasowały na Twoje dziecko!