Spis treści:

  1. Nowoczesność i przytulność
  2. Więcej światła
  3. Pod kocykiem
  4. Wokół stołu

Jadalnia i salon czy jadalnia połączona z salonem? Bez względu na to czy w Waszym mieszkaniu są to dwa osobne pomieszczenia, czy też dysponujecie przestrzenią wspólną, w skład której oprócz nich wchodzi jeszcze kuchnia, dodatki i tekstylia decydujące o nowoczesnej i przytulnej aranżacji tego właśnie rejonu mieszkania powinny być bardzo starannie dobrane. Jadalnia i salon, bądź kuchnia połączona z jadalnią i salonem to miejsca, w których spędza się najwięcej czasu, łatwo więc o bałagan i nadmierne nagromadzenie przedmiotów, którym trudno znaleźć sensowne miejsce przechowywania.

Nowoczesność i przytulność

Nowoczesność i przytulność aranżacji nie muszą się już wykluczać. Jeśli przyjmiemy, że synonimem nowoczesności jest czysta forma: stonowane kolory, prosta konstrukcja mebli czy naturalne materiały wykończeniowe, a synonimem przytulności – światło i ciepło, pojawią się pierwsze punkty wspólne. Będą to lampy, lampiony i świece oraz tekstylia takie jak koce, narzuty i poduszki.

Więcej światła

Zarówno w jadalni, jak i w salonie – czyli: przy stole i na kanapie – ważne jest oświetlenie. W przestrzeni dziennej najprzyjemniejsze jest miękkie, ciepłe, rozporoszone światło, pochodzące z jednego głównego źródła oraz kilka, jeśli nie kilkanaście, mniejszych punktów świetlnych rozsianych w strategicznych miejscach, np. nad stołem, przy fotelu, w którym lubimy czytać, na parapecie. Małym lampkom stołowym i stojącym czy kinkietom towarzyszyć mogą:

  • Latarnie na świece (drewniane, z szybkami i uchwytem, w różnych wymiarach, np.: 20x20x49,5 cm, 21x21x46 cm; ceny od 30 do 50 zł)
  • Łańcuchy z lampek LED (20 lampek w kształcie żarówek ø 6 cm, wys. 9 cm, na wtyczkę; cena: 30 zł)
  • Świece w atrakcyjnych świecznikach, np. w kształcie globusa, ze złotą aplikacją mapy świata, na świeczki typu t-light (cena: 10 zł) oraz świece zapachowe (np. elegancka, w szklanym pojemniku, z przykrywką, zapach: Balsam&Cedar, cena: 7 zł)

Efekt doskonałego doświetlenia przestrzeni dają także dobrze dobrane firanki czy rolety. Jasne materiały przepuszczające dużo światła dziennego sprawiają, że w pomieszczeniach jest miło i przytulnie, a jednocześnie uzyskujemy efekt optycznego powiększenia przestrzeni. Jasne firanki dobrze zaprezentują się w towarzystwie jasnych poduszek na kanapę, np. modelu z ozdobną poszewką ze 100% bawełny oraz ze wzorem z kępek z miękkim włosiem i frędzlami (wymiary: 45 x 45 cm, cena: 30 zł).

Pod kocykiem

W chłodniejsze dni, wypoczynek w salonie na kanapie zawsze wiąże się z koniecznością sięgnięcia po koc. W Pepco znajdziecie mnóstwo koców o różnej grubości i fakturze. Ich umiarkowane ceny sprawiają, że każdy z domowników może wybrać własny, dzięki czemu weekendowe rodzinne oglądanie filmu nigdy nie kończy się awanturą. Koce i poduszki powinny mieć swoje stałe miejsce przechowywania, co zapobiega powstawaniu bałaganu. Miejsce to można znaleźć, kupując do salony jeden z oferowanych w Pepco pufów, np. szary, składany, z kieszonką i miejscem do przechowywania; cena: 40 zł, wymiary: 40 x 40 x 40 cm.

Wokół stołu

Idąc tropem tekstyliów, możemy pomyśleć o matach na stół – mogą stanowić element samodzielny albo stać się uzupełnieniem obrusu. Okrągłe plecione maty to doskonałe podkładki pod talerze (średnica 38 cm, kolory: koralowy i turkusowy, cena: 8 zł). Jeśli preferujemy styl rustykalny, warto sięgnąć po maty z ozdobnym wykończeniem (czarne, szare, koralowe i beżowe). Jeśli nie udekorowaliśmy stołu wspomnianymi wyżej drewnianymi latarniami, możemy sięgnąć po wiklinowe, ze szklanym wkładem na świeczki (wymiary: 30 x 30 x 50 cm, czarna i biała, cena: 60 zł). Na stole w jadalni świetnie zaprezentują się też bambusowe koszyki z wyściółką z białego materiału (wymiary: 21 x 14 x 12 cm – 10 zł, 33 x 23 x 13 cm, cena: 20 zł).

Salon i jadalnia to pomieszczenia, w których warto ozdobić ściany atrakcyjnymi ramkami na zdjęcia. Doskonałe będą nowoczesne ramki z drewna, ze sznurkiem i klipsami do przypinania fotografii (52,8 x 62,8 x 2,5 cm; na 12 zdjęć o wymiarach 10 x 15 cm, cena: 30 zł).

W gruncie rzeczy najważniejsze jest, żeby dodatki i tekstylia do jadalni i salonu kupowane w Pepco odpowiadały Waszemu wyczuciu stylu i estetyki.