Spis treści:

  1. Zabawki obecne w dziecięcych pokojach od pokoleń
  2. Będę grał w grę!

O tym, że zabawa jest jedną z największych przyjemności dzieciństwa, nie trzeba nikogo przekonywać. Ale już fakt, że ma ona także ogromną wartość wychowawczą i socjalizacyjną nie dla wszystkich jest oczywisty. Nauka przez zabawę to najprzyjemniejszy i najprostszy sposób na to, żeby zapoznać dziecko z cenionymi przez nas wartościami oraz żeby pokazać, na czym polega rozpoznawanie i regulowanie emocji. Bawiąc się z rówieśnikami i z rodzicami, dziecko uczy się współpracy w grupie a także dowiaduje się czym jest empatia.

Wszystkie przytoczone argumenty przemawiają za tym, żeby także w starszych grupach przedszkolnych oraz w pierwszych klasach szkoły podstawowej stosować naukę przez zabawę. Wtedy do wymienionych wyżej umiejętności społecznych, dochodzą umiejętności związane z konkretnymi przedmiotami szkolnymi: matematyką czy przyrodą. Tak, można uczyć bawiąc i bawić ucząc!

Zabawki obecne w dziecięcych pokojach od pokoleń

Pepco bardzo dba o to, żeby asortyment zabawek i gier rodzinnych był zróżnicowany. Dzięki temu na naszych półkach znaleźć można zabawki dla niemowląt i starszych dzieci, zabawki dla dziewczynek i chłopców, zabawki dla maluchów, które wolą bawić się same i dla tych, które najlepiej bawią się w grupie rówieśniczej czy z rodzicami.

Obok zabawek tradycyjnych, znajdziecie u nas zabawki kreatywne, gry rodzinne oraz zabawki licencyjne dla wielbicieli kreskówek i seriali.

Wśród zabawek tradycyjnych nie może zabraknąć lalek, pluszowych misiów i samochodzików. Polecamy:

  • Lalkę bobas, która pije z butelki i moczy pieluszkę, z akcesoriami – cena 40 zł
  • Lalki: model z 4 ubrankami i akcesoriami (m.in. buty, torebka) – cena 30 zł oraz zestaw lalek rodzina (mama, tata i córka) z akcesoriami (m.in. baloniki, rowerek) – cena 40 zł
  • Dużego pluszowego misia (dostępny w kolorach kremowym i brązowym, wysokość: 90 cm, cena: 60 zł)
  • Plastikowe auta z ruchomymi elementami (do wyboru: śmieciarka, straż pożarna, wywrotka; cena: 50 zł)

Te klasyczne zabawki dla chłopców i dla dziewczynek, obecne w dziecięcych pokojach od pokoleń, umożliwiają zarówno zabawę w samotności, jak i w grupie koleżanek czy kolegów. Wszystkie one doskonale sprawdzają się w zabawach w odgrywanie ról, dzięki którym dziecko odgrywa różne codzienne sytuacje i uczy się, na czym polega funkcjonowanie w rozmaitych rolach społecznych – mamy lalki bobas czy kierowcy samochodu strażackiego. To właśnie ten rodzaj zabawy pozwala maluchowi wcielić się w różne postacie i wyobrazić sobie, na czym polega ich praca czy zadania w rodzinie.

Będę grał w grę!

Równie cenne – czyli mające duże walory edukacyjne – są dla najmłodszych gry planszowe. Specjaliści zwracają uwagę zwłaszcza na segment gier rodzinnych czy towarzyskich, bo gry takie perfekcyjnie łączą pokolenia. Planszówki wykorzystywane są także w celach terapeutycznych: kiedy trudno nawiązać kontakt z dzieckiem zamkniętym w sobie, gra może sprawić, że maluch się otworzy albo da nam do zrozumienia, co go gryzie.

Jedną z najpopularniejszych planszowych gier rodzinnych jest bezapelacyjnie MONOPOLY, której pomysłodawczyni Elizabeth Magie nie tworzyła wcale z myślą o rozrywce. Prototyp gry – The Landlord’s Game – miał za zadanie udowodnienie teorii ekonomicznej Henry’ego George’a, zgodnie z którą cała ziemia powinna należeć do państwa, a dochód z opłat czynszowych powinien trafiać do jego budżetu. Gra powstała w USA, w okresie Wielkiego Kryzysu, nic też dziwnego, że obywatele byli żywo zainteresowani zrozumieniem mechanizmów rynkowych.

Modyfikowana przez dziesięciolecia (pierwszych zmian w mechanice gry dokonał Charles Darrow – sprzedawca grzejników…), MONOPOLY doczekała się wielu wersji, a tradycją stało się, że od czasu do czasu pojawiają się jej specjalne edycje. Jedną z takich specjalnych edycji oferuje Pepco: to hołd złożony światowemu fenomenowi, czyli grze sieciowej FORTNITE. MONOPOLY FORTNITE to doskonała rozrywka rodzinna dla osób powyżej 13. roku życia (cena: 60 zł).

Gdzieś pomiędzy zabawą tradycyjną lalką bobasem a rodzinną rozgrywką w planszówkę, warto zaproponować dziecku zabawki kreatywne, które rozwijają wyobraźnię i zdolności manualne, np. masę plastyczną z akcesoriami (w wersji Domek znajdziemy: plastikowe części domku, wyciskarkę klocków i 4 tubki masy; cena: 35 zł). Dobrej zabawy!