Czarny talerz, na nim ułożone sztućce

Spis treści:

 1. Savoir vivre a układanie sztućców
 2. Jak układać sztućce?
 3. Jak układać sztućce deserowe?
 4. Jak układać sztućce po jedzeniu?
 5. Jakie sztućce kupić do domu?

W świecie etykiety stołowej, sztuka układania sztućców to nie tylko kwestia tradycji, ale także wyraz szacunku i troski o gości. Umiejętne rozmieszczenie naczyń i sztućców na stole ma kluczowe znaczenie dla stworzenia odpowiedniej atmosfery podczas posiłków, od codziennych obiadów po eleganckie przyjęcia.

Ten przewodnik wprowadzi Cię w świat zasad i technik układania sztućców, podkreślając ich znaczenie w kreowaniu estetycznego i funkcjonalnego nakrycia stołu. Poznaj tajniki sztuki, aby Twoje przyjęcia i uroczyste kolacje zyskały na wyrafinowaniu i elegancji.

Układanie sztućców może wydawać się dziecinnie proste i rzeczywiście nie sprawia problemu, gdy na stole chcemy umieścić jedynie nóż, widelec i łyżkę. Komplikacje pojawiają się jednak wtedy, gdy musisz nakryć do stołu, przy którym serwowanych będzie więcej potraw. Znajomość zasad, według których należy układać sztućce na stole, wchodzi w zakres savoir vivre`u.

Savoir vivre a układanie sztućców

Savoir-vivre to zbiór zasad dobrego wychowania, etykiety i zachowania, które są uznawane za właściwe w danym społeczeństwie. Stanowi on kodeks postępowania w różnych sytuacjach życiowych, od interakcji społecznych, przez zachowanie przy stole, aż po oficjalne etykiety.

Układanie sztućców jest jednym z aspektów savoir-vivre, szczególnie zauważalnym w kontekście etykiety stołowej. Poprawne rozmieszczenie sztućców na stole ma ogromne znaczenie w kulturze spożywania posiłków. Sztuka ta obejmuje umiejętność właściwego układania noży, widelców, łyżek i innych przyborów stołowych w zależności od rodzaju serwowanego posiłku oraz formalności okazji. Przyjęło się, że sztućce układa się w określonej kolejności, zazwyczaj od zewnątrz do środka, w zależności od kolejności serwowanych dań. Takie rozmieszczenie ułatwia gościom korzystanie z odpowiednich sztućców do poszczególnych części posiłku, a także dodaje elegancji i porządku do estetyki stołu.

W kontekście savoir-vivre, układanie sztućców jest nie tylko praktycznym aspektem serwowania posiłków, ale także formą komunikacji społecznej, wyrażającą szacunek dla gości i dbałość o detale. Jest to umiejętność, która pomaga stworzyć przyjemną atmosferę podczas wspólnych posiłków, a także odzwierciedla kulturę i tradycję kulinarne. Dowiedz się, jak układać sztućce, by nie popełnić towarzyskiego faux pas.

Infografika Pepco Jak układać sztućce na elegancką kolację?

Jak układać sztućce?

Niezależnie od okazji, warto zwrócić uwagę na sposób ułożenia sztućców na stole. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, zapoznaj się z kilkoma zasadami, które z pewnością przydadzą Ci się w przyszłości.

O czym należy pamiętać? Przede wszystkim, że większość osób jest praworęcznych, dlatego po prawej stronie, najbliżej talerza, kładziemy nóż, a po lewej widelec. Po prawej stronie, za nożem, wysuwamy na pierwszy plan łyżkę do zupy, a jeszcze dalej, po zewnętrznej stronie, sztućce do przystawek. Tym samym widelec zawsze leży po lewej stronie talerza, zębami do góry. Nóż zawsze ma ostrze skierowane w stronę talerza.

Żeby łatwiej było zapamiętać, jak układać sztućce, warto zdać sobie sprawę z tego, że ich kolejność zależy od tego, które dania podawane są najpierw – po sztućce zawsze sięgamy od zewnątrz do wewnątrz.

Długi stół z nakryciem i ułożonymi sztućcami

Jak układać sztućce deserowe?

Prawdopodobnie nie raz zdarzyło Ci się zaprosić gości na deser. W tym wypadku również istnieją określone zasady, które określają, jak się układa sztućce. Zacznijmy jednak od kilku informacji podstawowych. Do sztućców deserowych zaliczamy: łyżeczki do kawy, widelczyki do tortu, noże do owoców, łopatkę do ciasta, a także inne akcesoria uzależnione od tego, jaki deser jest serwowany.

Jeśli serwowany będzie typowy deser, który można zjeść widelczykiem lub łyżeczką, układanie sztućców na stole nie będzie trudne:

 • Łyżeczka powinna zostać umieszczona powyżej talerzyka i mieć główkę zwróconą na prawo.
 • Widelczyk umieszczany jest pod nią, a jego ząbki powinny być skierowane na lewo.

Spotkania przy stole są ważne. Tempo życia powoduje, że rodzinne posiłki stają się najlepszą, o ile nie jedyną, okazją do spokojnej rozmowy. Podobnie wygląda sprawa z przyjaciółmi. Taka chwila zasługuje na specjalną oprawę, którą z pewnością uda się wyczarować z pomocą produktów, które znajdziesz w sklepie Pepco.

Stolik z nakryciem, świecami i sztućcami

Jak układać sztućce po jedzeniu?

Oprócz wiedzy o tym, jak układamy sztućce na stole, warto wiedzieć również, jak układać sztućce po zjedzeniu posiłku. Informacje te są szczególnie przydatne w restauracjach, gdzie sposób ułożenia sztućców bywa sygnałem dla obsługi, że talerz może już zostać zabrany.

Jak układać sztućce na talerzu, gdy przerywamy jedzenie na moment, a jak, gdy posiłek dobiegł końca?

 • Jeśli posiłek będzie kontynuowany, należy odłożyć sztućce na talerz w ten sposób, by się ze sobą skrzyżowały.
 • Jak układać sztućce po posiłku? Gdy jedzenie zostało zakończone i obsługa może zabrać talerz, sztućce powinny zostać ułożone równolegle do siebie w ten sposób, by ich rączki skierowane były „na godzinę 5:20”.

Jak widzisz, nawet układanie sztućców na talerzu w trakcie posiłku może być sposobem na komunikację z obsługą – szczególnie w restauracji lub podczas eleganckich przyjęć. Zasady te mogą jednak nie być przestrzegane w barach typu bistro lub w kawiarniach.

Czy można i jak układać sztućce na serwetce? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które nie chcą popełnić błędu w restauracji lub na przyjęciu. Zasada jest jednak taka: na serwetce nie należy w ogóle układać sztućców, gdy są już w użyciu. Nieeleganckie jest odkładanie brudnych łyżek lub widelców na serwetę lub na obrus.

Stół z nakryciem: talerz, miska, ułożone sztućce

Jakie sztućce kupić do domu?

Nawet w domu, w którym mieszkają 3–4 osoby, warto mieć zawsze większy zestaw sztućców. Dlaczego? Oczywiście na okoliczność wizyty znajomych lub rodziny. Nadprogramowa liczba widelców, noży lub łyżeczek przydaje się także w sytuacji, gdy zmywamy naczynia tylko raz dziennie, a nie na bieżąco. Posiadanie większego kompletu sztućców jest po prostu praktyczne i to pod wieloma względami!

Jeśli chcesz kupić zestaw sztućców do domu, koniecznie zastanów się nad kilkoma kwestiami:

 • Jaki styl lubisz – bez większych problemów znajdziesz bowiem zarówno sztućce minimalistyczne, jak również retro, z drewnianymi rączkami i w wielu innych odsłonach, a wszystko to oczywiście w Pepco!
 • Jakim budżetem dysponujesz – ładne sztućce nie muszą być drogie. Nie zmienia to jednak faktu, że zakupy warto rozpocząć od ustalenia, jaką kwotę możesz przeznaczyć na ten cel.
 • Czy sztućce będziesz zmywać ręcznie, czy w zmywarce – od tego będzie zależało, czy wybrany model sztućców będzie odpowiedni.

Przy zakupie sztućców, zastanów się nad tym, czy Twój zestaw powinien zawierać podstawowe elementy, jak łyżki, widelce, noże i łyżeczki, czy też powinny znajdować się w nim również takie rzeczy, jak łopatka do ciasta, chochelka, łyżki do sałatek i wiele innych. Chociaż z większości sztućców dodatkowych korzysta się głównie podczas spotkań w większym gronie, warto je posiadać i warto wiedzieć, jak układać sztućce na stole.

Sztuka układania sztućców to nie tylko umiejętność, ale także forma sztuki, która dodaje elegancji i wyrafinowania każdej uroczystości. Poprzez naukę i stosowanie zasad etykiety stołowej, możemy nie tylko zaimponować naszym gościom, ale także stworzyć przyjemną i komfortową atmosferę podczas posiłków. Pamiętajmy, że odpowiednie rozmieszczenie sztućców i naczyń na stole to nie tylko kwestia estetyki, ale również wyraz szacunku i troski o dobrostan gości.

W Pepco stawiamy na dostarczanie praktycznej wiedzy, która pozwoli każdemu stać się mistrzem w sztuce układania sztućców, niezależnie od okazji. Zapraszamy do eksplorowania naszej oferty i odkrywania coraz to nowych sposobów na udoskonalenie Waszych umiejętności w zakresie etykiety stołowej.