Spis treści:

  1. Bawełna – idealna pierwsza warstwa
  2. Materiał dla alergików
  3. Pranie i prasowanie

Bawełny nie trzeba nikomu rekomendować. To naturalny materiał, którego zalety są nie do przecenienia. Do niezaprzeczalnych zalet bawełnianych tkanin należy zaliczyć:

  • miękkość (nie podrażnia skóry noworodka, jest doskonała dla alergików),
  • wytrzymałość (kto nie ma w swojej szafie choć jednego noszonego latami, spranego T-shirtu, niech pierwszy rzuci kamieniem…),
  • przepuszczalność (mówimy, że bawełna „oddycha”, dlatego nosimy ją zarówno w mroźne dni, jak i w upały).

Fakt, że bawełna znakomicie wchłania wilgoć traktowany jest przez jednych jako zaleta, a przez innych jako wada. Kiedy bowiem ubranie bawełniane solidnie nasiąknie – czy to pod wpływem potu, czy np. podczas ulewy – staje się ciężkie (wilgoć, którą może wchłonąć bawełniana koszulka może nawet kilkunastokrotnie przekraczać jej ciężar!) i trzeba sporo czasu aby wyschła. Właśnie dlatego do bawełnianych ubrań dla starszych dzieci dodaje się minimalne ilości włókien syntetycznych w odpowiednich proporcjach – najczęściej pochodzących z recyklingu, często w pełni biodegradowalnych – aby poprawić ich właściwości.

Bawełna – idealna pierwsza warstwa

Pepco kocha bawełniane ubrania dla najmłodszych, pamiętając o tym, żeby obok ubranek ze 100% bawełny, które polecamy dla niemowląt, pojawiały się także te z dodatkiem elastanu – idealne dla przedszkolaków, których aktywność potrafi być naprawdę imponująca i dla uczniów, którzy spędzają wiele godzina na nauce i po prostu potrzebują komfortu.

Polecamy:

  • niemowlęce body dziewczęce w dwupaku (100% bawełny, pierwszy model: gładki, drugi model: wzorzysty, rozmiar: 62-92 cm, cena: 20 zł) oraz niemowlęce body chłopięce (100% bawełny, różne wzory, rozmiar: 62-92 cm, cena: 20 zł)
  • bluza z wysoką zawartością bawełny i elastanem, niemowlęca, dziewczęca, z nadrukiem licencji wróżki Dzwoneczek (rozmiar: 74-98 cm, cena: 20 zł)
  • pajac niemowlęcy, dziewczęcy (wysoka zawartość bawełny, z aplikacją z sową i nadrukiem w kropki na rękawach, rozmiar: 56-80 cm, cena: od 20 zł)

Starsze dzieci na pewno warto wyposażyć w spory zapas koszulek bawełnianych z długim rękawem – zarówno szytych z samej bawełny (np. dziewczęca, czarna z nadrukiem z Myszką Minnie, rozmiar: 104-134 cm, cena: 17 zł) jak i z bawełny z dodatkiem elastanu (np. dziewczęca w prążki, z ozdobnymi guziczkami z przodu, rozmiar: 134-170 cm, cena: 20 zł). Koszulki bawełniane to doskonała pierwsza warstwa. Jako drugą warto wykorzystać dostępne w Pepco klasyczne bluzy ze ściągaczem albo bluzy z polaru, świetnie współpracującego z bawełną w chłodniejsze dni, w które –  na świeżym powietrzu – można podczas dużego wysiłku fizycznego ściągnąć kurtkę.

Bawełniane ubrania dla najmłodszych są wprost stworzone do komponowania warstwowych konstrukcji, bez których trudno wyobrazić sobie jesienną garderobę. Bardzo zimne i mgliste poranki o ujemnej temperaturze przeradzają się w całkiem ciepłe i miłe popołudnia, by pod wieczór znów zaskoczyć nas gwałtownie spadającym słupkiem rtęci.

Materiał dla alergików

W Pepco dbamy o to, żeby ubrania z wysoką zawartością bawełny dostępne były przez cały rok. Ten przewiewny materiał doskonale zdaje egzamin przy skórze podatnej na podrażnienia, przesuszonej i alergicznej. Sama bawełna nie uczula, a jeśli coś się dzieje ze skórą po założeniu nowego ubranka, to wyłącznie wina barwników lub środków konserwujących używanych w transporcie. Pamiętaj więc, aby bawełniane ubrania uprać przed pierwszym użyciem.

Pranie i prasowanie

Ubranka ze 100% bawełny gniotą się w praniu, ale wystarczy je starannie poskładać, by po ułożeniu w szafie przybrały wygląd na tyle przyzwoity, że nie wymagają prasowania. Jeśli jednak mamy zwyczaj wszystko prasować, możemy używać gorącego żelazka. Lekko wygnieciona bawełna, podobnie jak lekko wygnieciony len to dowód na to, że mamy do czynienia ze 100% naturalnym materiałem.