Spis treści:

  1. Blachy do ciast ocynkowane
  2. Blachy do ciast ze stali nierdzewnej
  3. Formy do ciasta z wyjmowanym dnem
  4. Silikonowe formy do ciast
  5. Formy do ciast ze szkła
  6. 5 lifehacków ułatwiających pieczenie ciast

Domowe wypieki zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem domowników. Nawet najdroższe i najpiękniejsze ciasto z cukierni nie zastąpi domowej drożdżówki, biszkoptu z galaretką, tortu z bitą śmietaną czy baby wielkanocnej przyrządzonej według ulubionego przepisu. W Pepco kupisz formy do ciast okrągłe, kwadratowe i w wielu wymyślnych kształtach, także świąteczne. Niektóre wykonane z blachy, inne ze stali nierdzewnej, pokryte mogą być powłoką zapobiegającą przywieraniu, ale powodzeniem cieszą się także formy do ciast ze szkła, ceramiki i elastycznego silikonu. 

Blachy do ciast ocynkowane

Ocynkowane formy do ciast to podstawowy produkt do kuchni. Mnogość kształtów, rozmiarów i niska cena oraz lekkość tego typu form do ciast motywują do posiadania różnorodnego kompletu. Niestety blacha taka z czasem rdzewieje, dlatego wymaga wykładania papierem i może się wyginać. Ciasta owocowe mogą reagować z powierzchnią ocynkowaną. Blachy metalowe najlepiej myć ręcznie. 

Blachy do ciast ze stali nierdzewnej

Formy do ciast ze stali nierdzewnej są trwalsze i pokryte specjalną powłoką, która zapobiega przypalaniu i przywieraniu ciasta. Nie radzimy jednak korzystania z noża podczas wyjmowania z nich ciasta, ponieważ powłoka łatwo się rysuje. Można natomiast bez obaw używać do nich drewnianych czy silikonowych szpatułek i łopatek. Tak jak formy do ciast z blachy, tak i te ze stali są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Można zdecydować się na tortownicę, keksówkę, formę prostokątną, a nawet w kształcie serca czy gwiazdy. Wśród blach ze stali nierdzewnej dużą popularnością cieszą się także te do muffinek i babeczek. Mają równe wgłębienia, do których pasują papilotki, czyli dekoracyjne papierki woskowane. 

Formy do ciasta z wyjmowanym dnem

Powyższe rodzaje blach często posiadają także wyjmowane dno, co ułatwia usunięcie z nich ciasta bez jego uszkodzenia. Niektóre modele wyposażone są w odpinaną obręcz. 

Silikonowe formy do ciast

Silikon jest materiałem powszechnie wykorzystywanym w kuchni. Nie reaguje z żywnością, nie jest wrażliwy na wysokie i niskie temperatury, nie odkształca się i zapobiega przywieraniu. Silikonowe formy do pieczenia także mają różne kształty i wielkości, a ponadto bywają bajecznie kolorowe! W sezonie świątecznym można wykorzystać je do pieczenia ciasta w kształcie Mikołaja, renifera, pierniczkowego ludzika, zajączka czy kury. Formy takie są łatwe w czyszczeniu i przechowywaniu, można je bowiem zwinąć i schować w szufladzie. Uwaga! Nie wolno w nich kroić ciasta ostrym nożem, natomiast bez przeszkód można myć je w zmywarce. 

Formy do ciast ze szkła

Żaroodporne szkło służy przede wszystkim do pieczenia mięs czy zapiekanek z makaronu. Jednak w takiej formie można także upiec ciasto. Żaroodporne szkło nie chłonie zapachu, nie przywiera, może być myte w zmywarce. Minusem jest ciężar formy ze szkła i podatność na uszkodzenia. Podobnie jest z ceramicznymi formami do pieczenia. Te wyróżniają się atrakcyjnym wyglądem, dlatego ciasto z takiej formy można serwować prosto na stół. Warto jednak pamiętać, że ceramika wolniej przepuszcza ciepło, dlatego trzeba wydłużyć czas pieczenia. Formy ceramiczne polecamy w szczególności do takich wypieków jak crumble, czyli owoce pod aromatyczną kruszonką. 

5 lifehacków ułatwiających pieczenie ciast

  1. Jeśli masz nieodpartą pokusę, by upiec coś smacznego, nie masz foremki, bo zapomniałeś ją kupić, może wykorzystać folię aluminiową, z której uformujesz kształt blachy do ciasta. W takiej prowizorycznej formie jednak nie uda się biszkopt czy babka, ale można bez przeszkód upiec w niej tartę z ciasta kruchego. 
  2. Pieczenie tarty może jednak wiązać się z tym, że ciasto na środku uniesie się i nie uzyskasz płaskiego placka z wyższymi rantami. Możesz więc ułożyć na surowym cieście papier do pieczenia, a środek ciasta aż po brzegi obciążyć. Wiele osób kupuje specjalne ceramiczne kulki, jednak jeśli ich nie masz, wykorzystaj ryż lub suche warzywa strączkowe: fasolę, groch, soczewicę. 
  3. Rzuć biszkoptem! Tak, tak, jeśli chcesz, by biszkopt do tortu był idealnie równy i nie opadł, wyjmij gorące ciasto z piekarnika i upuść na podłogę z wysokości ok. 100 cm. Będzie idealne! Oczywiście sposobu tego nie polecamy, jeśli biszkopt będzie w szklanej lub ceramicznej formie do pieczenia. Najlepiej sprawdzi się blacha do ciasta. 
  4. Jeśli masz ochotę na muffinki i dysponujesz blachą do ich pieczenia, ale nie masz papilotek, użyj kawałków papieru do pieczenia. Gotowe babeczki wyjmiesz łatwo i będą prezentowały się estetycznie. 
  5. Ostatnia porada dotyczy tych osób, które pieką w domu, a następnie zanoszą ciasto do znajomych, przyjaciół czy na szkolne festyny. W Pepco można kupić blachy do ciasta z pokrywką i z rączkami. Wystarczy pokrywę nałożyć na formę i można ruszać w drogę. To niezwykle wygodny i bezpieczny dla ciasta sposób przenoszenia. Pokrywa przydaje się także w domu, ponieważ zabezpiecza ciasto przed wysuszeniem i zwierzakami, które lubią podkradać ze stołu.