Spis treści:

  1. Goły beton, stal i szkło
  2. Odsłaniamy, zamiast zabudowywać

Czy wiecie skąd przywędrowała do nas moda na wnętrza w stylu loftowym? Tak, macie rację – zza oceanu. Loft to duże mieszkanie w budynku dawnej fabryki. Łatwo wyobrazić sobie ogromne fabryczne hale i magazyny, które z uwagi na zmianę koniunktury na rynku przestają pełnić swoją pierwotną funkcję i stoją opuszczone. W latach 50’ XX wieku taka sytuacja miała miejsce na nowojorskim Manhattanie: wiele firm mających tu swoje siedziby, hale produkcyjne i powierzchnie magazynowe przeniosło się na obrzeża miasta. Świetnie zlokalizowanymi budynkami szybko zainteresowali się artyści, organizując w nich swoje studia i pracownie. Wynajem powierzchni pofabrycznej był znacznie tańszy niż wynajem tradycyjnego mieszkania w kamienicy, a możliwości jej zagospodarowania i zaaranżowania – nieporównanie większe.

Goły beton, stal i szkło

Dziś także – i to nie tylko za wielką wodą – znajdziemy mieszkania urządzone w budynkach pofabrycznych, ale znacznie częściej mamy do czynienia ze zwykłymi lokalami mieszkalnymi aranżowanymi w stylu loftowym. Klasyczny loft to, jak wspomniano, ogromne wysokie pomieszczenie bez ścian działowych, w której widoczne są materiały konstrukcyjne: goły beton, więźba dachowa, stal, szkło. I właśnie nawiązanie do tych elementów jest sednem stylu loftowego, w którym urządzamy i małe mieszkania w bloku, i apartamenty klasy premium. Oczywiście nie da się zwiększyć metrażu małego mieszkania, ale da się polepszyć jego walory użytkowe i optycznie powiększyć powierzchnię np. poprzez eliminację zbędnych ścian działowych.

Odsłaniamy, zamiast zabudowywać

Styl loftowy to dążenie do stworzenia otwartej przestrzeni, w której dominują stonowane kolory (szarości, czernie, beże, biel), a materiały, z których wykonane są ściany, sklepienia oraz instalacje (cegła, drewno, metalowe rury) są eksponowane, a nie ukrywane. Dodatki do wnętrza w stylu loft dobiera się bardzo starannie. Mają być widoczne, mogą nawet rzucać się w oczy, ale nie powinny służyć zasłanianiu wspomnianych wyżej elementów konstrukcyjnych. Nie zabudowujemy więc kaloryferów, ale na parapetach nad nimi możemy postawić doniczki w strukturalnych osłonkach. Pepco poleca:

  • Ceramiczną osłonkę na doniczkę (ø 19 cm, wys. 16,5 cm; cena: 15 zł)
  • Kosz z  uchwytami pleciony z trawy hiacyntowej (ø 29 cm, wys. 23 cm; cena: 20 zł)

Jeśli gustujemy w domowych roślinach warto rozstawić po naszym mieszkaniu w stylu loftowym metalowe kwietniki z wmontowanymi czarnymi bądź złotymi osłonkami na doniczki (ø 25 cm, wys. 55 cm; cena: 30 zł).

Nie zasłaniamy grzejników, nie maskujemy także podłogi. We wnętrzu w stylu loftowym nie ma miejsca na wykładziny dywanowe, bo struktura parkietu, paneli czy płytek ceramicznych ma być widoczna. Stawiamy więc na małe dywany, które układamy w strategicznych miejscach: obok łóżka, przy kanapie w strefie wypoczynkowej czy w kuchni. Dywany, dodajmy, nie w tradycyjnych tureckich wzorach, a modele etniczne, graficzne, raczej tkane na płasko niż z długim włosiem. Doskonale sprawdzą się w takiej stylizacji bawełniane dywaniki utrzymane w czarno-białej kolorystyce, drukowane graficzne printy (rozmiar: 80×120 cm, cena: 30 zł).

W strefie wypoczynkowej zawsze przydaje się stolik kawowy (np. model z okrągłym blatem, ø 35 cm, wys. 35,5 cm; cena: 35 zł). Jeśli planujemy strefę tę zaopatrzyć w domowe tekstylia, np. koce czy poduszki (może te z poszewką 100% bawełny, wymiary 35×50 cm; cena: 30 zł), warto nabyć także rewelacyjny kosz do ich przechowywania (metalowy, z uchwytami i naturalnym przeplotem wzdłuż brzegu, wymiary: 41,1 x 38 x 37,7 cm; cena: 30 zł).

 

Wnętrze w stylu loftowym można zaaranżować nawet na bardzo małej przestrzeni, pod warunkiem, że np. jedną ze ścian zostawimy w stanie surowym albo część instalacji będzie po prostu na widoku (np. rury dostarczające wodę). Te właśnie elementy będą na tyle działały na wyobraźnię, że z łatwością dobierzemy do nich drobne dodatki sprawiające, że całość aranżacji stanie się spójna i atrakcyjna wizualnie. Minimalizm, prostota, stonowane kolory i atrakcyjne, starannie dobrane detale – oto kwintesencja stylu loftowego, określanego też mianem stylu industrialnego bądź poindustrialnego.