Spis treści:

  1. Co warto kupić, by spakować śniadanie?
  2. Proste przepisy na śniadania do pracy i szkoły
  3. Wykorzystaj tortille 
  4. Usmaż placuszki
  5. Przygotuj koktajl owocowo-warzywny 

Co warto kupić, by spakować śniadanie?

Przede wszystkim ważne jest to, w czym nosimy śniadanie. O ile zwykła bułka włożona do woreczka przetrwa jakoś w torebce lub plecaku szkolnym, o tyle produkty, które proponujemy, mogą się zgnieść i wyglądać mało korzystnie. A jadamy przecież także oczami! Podstawowym wyposażeniem powinno być więc pudełko śniadaniowe. Naprawdę nie trzeba wydawać na nie fortuny, ponieważ zestaw składający się z dwóch czy nawet trzech opakowań ze szczelną pokrywką kosztuje kilka do kilkunastu złotych. Można w takich pudełkach przechować nie tylko kanapkę, ale też sałatkę, owoce, warzywa pokrojone w słupki, płatki śniadaniowe. Jeśli na lunch lubimy jeść musli z jogurtem czy kefirem, nie musimy kupować gotowego zestawu, który często zawiera olbrzymie ilości cukru. Domowy, naturalny jogurt i płatki owsiane z suszonymi owocami można zamknąć w sprytnym kubku z pokrywką do przechowywania musli. Dzięki temu nie zrobi się z naszego śniadania nieestetyczna papka, ale wsypiemy płatki do jogurtu tuż przed jego spożyciem. Świetnym rozwiązaniem, jeśli lubimy mieszać składniki tuż przed spożyciem, jest także pudełko śniadaniowe z przegródkami, w których każdy produkt ma swoje miejsce i długo zostaje świeży. Można takie pudełko śniadaniowe wykorzystać, zapełniając największą część warzywami pociętymi w słupki, a mniejsze wypełnić dipami w różnych smakach. Takiego śniadania pozazdrości nam każdy kolega z pracy! W wielu propozycjach Pepco znajdują się także wielorazowe sztućce, idealnie dopasowane do śniadaniowych pudełek. 

Proste przepisy na śniadania do pracy i szkoły

Jeśli już mamy pudełka śniadaniowe, możemy zrobić zakupy i przygotowywać pyszne lunche do pracy i posiłki dla pociech. Pamiętajmy, że zdrowe odżywianie oznacza także jedzenie 5 posiłków dziennie, a drugie śniadanie jest prawie tak samo ważne, jak to pierwsze, spożywane przed wyjściem z domu. Kupowanie w biegu batona albo pączka skończy się nadwagą, a ta prowadzi do wielu, groźnych chorób, np. cukrzycy, zawałów, udarów, do problemów z kręgosłupem. Nie każdego też stać na codzienne wizyty w bistro, w którym serwuje się zdrowe jedzenie. Dlatego najlepiej szykować je w domu, nawet dzień wcześniej. W pudełku śniadaniowym schowanym w lodówce na pewno przetrwa do następnego dnia. 

Wykorzystaj tortille 

Tortille to gotowe placki pszenne, które można kupić w każdym sklepie. Można wybrać  produkty z mąki graham lub z dodatkiem ziaren, szpinaku, przecieru pomidorowego. Chociaż tortilla jest kaloryczna, to stanowi znakomity zamiennik kanapki. Tortille można nadziać gulaszem z obiadu, warzywami gotowanymi lub surowymi, a nawet słodkimi owocami. My polecić możemy ruloniki przełożone serkiem śmietankowym, liśćmi szpinaku i wędzonym łososiem. Całość zwija się w rulonik, kroi na mniejsze kawałki i wkłada do pudełka śniadaniowego. Taki lunch jest kolorowy i bardzo smaczny. 

Usmaż placuszki

Drożdżowe racuchy, naleśniki przekładane serem z rodzynkami, pancakes z polewą z syropu klonowego lub miodu albo placuszki z bananem, jabłkiem, gruszką czy ananasem to znakomita alternatywa dla ciastek. Oczywiście nie namawiamy, by jadać tylko dania na słodko, ale to czasami bardzo miła odmiana, zwłaszcza że placki można smażyć bez tłuszczu i podać z owocami i dosłodzić syropem z agawy. Nierzadko też znaleźć można przepisy na placuszki z warzywami, z serem na słono, z chudą wędliną. Fantastycznie smakują, także dzieciom, placki warzywne. Jeśli zostały Ci ziemniaki z obiadu, możesz dodać do nich natki pietruszki, szczypiorku, jajko, trochę mąki, wymieszać, formować kotlety, panierować i smażyć na patelni. Nawet bez dodatków są pyszne, ale podać je można np. z pastą jajeczną lub dipem z czerwonej papryki. Tego typu danie wystarczy włożyć do śniadaniowego pudełka z pokrywką.

Przygotuj koktajl owocowo-warzywny 

Nie zapakujesz go do pudełka śniadaniowego, ale może być znakomitym uzupełnieniem śniadania dla Ciebie i dla dziecka. Aby przygotować gęsty i pożywny koktajl kup ulubione owoce i warzywa, poszukaj przepisów w sieci. Nas urzekł smak koktajlu z pieczonych batatów, soku pomarańczowego i z dodatkiem prażonych płatków migdałowych. Możesz zrobić napój właściwie z każdego zdrowego składnika: ze szpinaku i jarmużu, z owoców egzotycznych, z sezonowych czy z warzyw korzeniowych. Dzieciom najbardziej smakują koktajle mleczne. Zwykłe mleko można zamienić na napój ryżowy, sojowy, migdałowy. Możliwości jest tak dużo, ile tylko podpowiada wyobraźnia.