Spis treści:

  1. Ważne pierwsze pranie
  2. Jak często prać pościel?
  3. W ilu stopniach prać pościel?
  4. Pranie pościeli – razem, a może jednak osobno?
  5. W czym prać pościel?
  6. Czy pościel wymaga prasowania?

Zdrowy sen to gwarancja dobrego samopoczucia. Śpiąc dobrze, budzimy się wypoczęci i mamy więcej energii do działania. Na jakość snu wpływa wiele czynników. Poza dobrym materacem i łóżkiem, niezwykle ważna jest pościel. Odpowiednio dobrana, potrafi podnieść jakość i komfort nocnego odpoczynku. Prawda jest taka, że w mięciutkiej i przyjemnie pachnącej pościeli śpi się po prostu lepiej. Jak prać pościel, aby wraz z upływem czasu nadal odznaczała się doskonałą jakością i była miła w dotyku?

Ważne pierwsze pranie

Pierwsze pranie pościeli powinno mieć miejsce zaraz po zakupie, zanim nawleczemy ją na kołdrę. Dlaczego pranie nowej pościeli jest takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że tylko w ten sposób możemy pozbyć się z włókien wszelkich pozostałości po procesie produkcyjnym. A trzeba tu podkreślić, że na każdym etapie produkcji pościeli, tkanina ma kontakt nie tylko z maszynami, ale także barwnikami, wybielaczami, itp. Poza tym, takie pierwsze pranie sprawi, że pościel nabierze miękkości, stanie się milsza w dotyku i również nie będzie „dziwnie” pachnieć, co w przypadku nowych pościeli jest rzeczą zupełnie normalną.

Jak często prać pościel?

Zastanawiasz się jak często zmieniać pościel? Jedyna słuszna odpowiedź brzmi, jak najczęściej! Zaleca się pranie pościeli mniej więcej co 2-3 tygodnie. Alergicy powinni to robić nawet częściej. To samo tyczy się osób z trądzikiem. Trzeba pamiętać, że pościel to ogromne siedlisko bakterii, drobnoustrojów i alergenów. Każdej nocy pocimy się i zostawiamy w pościeli martwy naskórek, który jest pożywką dla roztoczy. Dlatego tak ważne jest, aby w miarę często, a przede wszystkim regularnie zmieniać pościel. W ten sposób zapewnimy sobie i bliskim odpowiednią higienę oraz dobre samopoczucie. W końcu nie od dziś wiadomo, że świeża pościel to gwarancja lepszego odpoczynku nocnego.

W ilu stopniach prać pościel?

Kolejna kwestia to, w jakiej temperaturze prać pościel. Aby uzyskać wyczerpujące informacje warto zapoznać się z metką od producenta. W ten sposób będziemy mieć pewność, że w odpowiedni sposób dbamy o pościel, a przede wszystkim nie uszkodzimy jej podczas prania. Jeśli przez nieuwagę wytniemy metkę to wówczas dobrze jest kierować się ogólnymi zaleceniami. Według nich pranie pościeli powinno odbywać się przynajmniej w 40°C, bo taka temperatura pozwala pozbyć się drobnoustrojów bytujących w pościeli. Ale oczywiście wszystko zależy od materiału, z którego pościel jest uszyta. I tak np. pościel bawełniana może być prana w 60°C lub jeśli jest taka konieczność – w 90°C, ale nie powinniśmy nadużywać tej sposobności. Pościel satynową należy prać w 30°C. Lubianą przez wiele osób pościel z kory oraz pościel flanelową pierzemy w temperaturze 40-60°C. W 40 stopniach pierzemy także pościel wykonaną z lnu. Uwaga! W przypadku pościeli bawełnianej, warto zmniejszyć obroty wirowania lub całkowicie je wyłączyć po to, aby zadbać o włókna bawełny.

Pranie pościeli – razem, a może jednak osobno?

Wiemy już w ilu stopniach prać pościel. Czas zatem powiedzieć sobie, czy pościel należy prać osobno, czy jednak można łączyć ją z innymi rzeczami. W tej kwestii nie ma żadnych wątpliwości i niedomówień. Odradza się pranie pościeli razem z innymi tekstyliami, a więc z wszelkimi ściereczkami, ręcznikami, ubraniami czy bielizną. Pościel zawsze pierzemy oddzielnie, segregując ją według kolorów – jasne komplety z jasnymi, ciemne z ciemnymi i oddzielnie kolorowe. Należy również pamiętać o tym, aby nie przeładowywać pralki, bo nie dość, że nie dopierzemy naszej pościeli, to na dodatek ciężko będzie dobrze ją wypłukać. I jeszcze jedno, piorąc pościel kolorową warto wcześniej przewrócić ją na lewą stronę.

W czym prać pościel?

To, w czym pierzemy naszą pościel przekłada się na późniejszą jej żywotność. Nie wszystkie środki piorące nadają się do danej tkaniny. Jasna pościel nie powinna być prana w środkach z dodatkiem chloru, gdyż mogą one powodować jej żółknięcie. Z kolei do pościeli kolorowej należy wybrać preparat, który zadba o ochronę koloru i będzie ograniczał jego blaknięcie. Poza tym, zawsze warto prać pościel w delikatnych, antyalergicznych detergentach, pamiętając, że pościel ma bezpośredni kontakt z naszą skórą i może być źródłem uczuleń lub poważniejszych alergii. Jeśli lubimy pościel flanelową i posiadamy ją w swojej sypialni, wówczas do każdego prania warto dodać niewielką ilość płynu zmiękczającego. Dzięki temu pościel będzie pozostawała miękka i przyjemna w dotyku.

Czy pościel wymaga prasowania?

Oczywiście jest to kwestia indywidualna, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wyprasować pościel. Wyjątkiem jest pościel z kory oraz pościel flanelowa, która na skutek działania wysokiej temperatury może utracić specyficzny meszek gwarantujący ciepło. Każdą inną pościel prasujemy żelazkiem z parą. Temperaturę ustawiamy według zaleceń na metce od producenta. Główna zasada brzmi, że im delikatniejszy materiał, tym temperatura prasowania powinna być niższa. Dla dodatkowej ochrony pościel można prasować przez bawełnianą ściereczkę.