Ulubione

Mój sklep

0

Jak prać pościel?

Zdrowy sen to gwarancja dobrego samopoczucia. Śpiąc dobrze, budzimy się wypoczęci i mamy więcej energii do działania. Na jakość snu wpływa wiele czynników. Poza dobrym materacem i łóżkiem, niezwykle ważna jest pościel. Odpowiednio dobrana, potrafi podnieść jakość i komfort nocnego odpoczynku. Prawda jest taka, że w mięciutkiej i przyjemnie pachnącej pościeli śpi się po prostu lepiej. Jak prać pościel, aby wraz z upływem czasu nadal odznaczała się doskonałą jakością i była miła w dotyku?

Ważne pierwsze pranie

Pierwsze pranie pościeli powinno mieć miejsce zaraz po zakupie, zanim nawleczemy ją na kołdrę. Dlaczego pranie nowej pościeli jest takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że tylko w ten sposób możemy pozbyć się z włókien wszelkich pozostałości po procesie produkcyjnym. A trzeba tu podkreślić, że na każdym etapie produkcji pościeli, tkanina ma kontakt nie tylko z maszynami, ale także barwnikami, wybielaczami, itp. Poza tym, takie pierwsze pranie sprawi, że pościel nabierze miękkości, stanie się milsza w dotyku i również nie będzie „dziwnie” pachnieć, co w przypadku nowych pościeli jest rzeczą zupełnie normalną.

Jak często prać pościel?

Zastanawiasz się jak często zmieniać pościel? Jedyna słuszna odpowiedź brzmi, jak najczęściej! Zaleca się pranie pościeli mniej więcej co 2-3 tygodnie. Alergicy powinni to robić nawet częściej. To samo tyczy się osób z trądzikiem. Trzeba pamiętać, że pościel to ogromne siedlisko bakterii, drobnoustrojów i alergenów. Każdej nocy pocimy się i zostawiamy w pościeli martwy naskórek, który jest pożywką dla roztoczy. Dlatego tak ważne jest, aby w miarę często, a przede wszystkim regularnie zmieniać pościel. W ten sposób zapewnimy sobie i bliskim odpowiednią higienę oraz dobre samopoczucie. W końcu nie od dziś wiadomo, że świeża pościel to gwarancja lepszego odpoczynku nocnego.

W ilu stopniach prać pościel?

Kolejna kwestia to, w jakiej temperaturze prać pościel. Aby uzyskać wyczerpujące informacje warto zapoznać się z metką od producenta. W ten sposób będziemy mieć pewność, że w odpowiedni sposób dbamy o pościel, a przede wszystkim nie uszkodzimy jej podczas prania. Jeśli przez nieuwagę wytniemy metkę to wówczas dobrze jest kierować się ogólnymi zaleceniami. Według nich pranie pościeli powinno odbywać się przynajmniej w 40°C, bo taka temperatura pozwala pozbyć się drobnoustrojów bytujących w pościeli. Ale oczywiście wszystko zależy od materiału, z którego pościel jest uszyta. I tak np. pościel bawełniana może być prana w 60°C lub jeśli jest taka konieczność – w 90°C, ale nie powinniśmy nadużywać tej sposobności. Pościel satynową należy prać w 30°C. Lubianą przez wiele osób pościel z kory oraz pościel flanelową pierzemy w temperaturze 40-60°C. W 40 stopniach pierzemy także pościel wykonaną z lnu. Uwaga! W przypadku pościeli bawełnianej, warto zmniejszyć obroty wirowania lub całkowicie je wyłączyć po to, aby zadbać o włókna bawełny.

Pranie pościeli – razem, a może jednak osobno?

Wiemy już w ilu stopniach prać pościel. Czas zatem powiedzieć sobie, czy pościel należy prać osobno, czy jednak można łączyć ją z innymi rzeczami. W tej kwestii nie ma żadnych wątpliwości i niedomówień. Odradza się pranie pościeli razem z innymi tekstyliami, a więc z wszelkimi ściereczkami, ręcznikami, ubraniami czy bielizną. Pościel zawsze pierzemy oddzielnie, segregując ją według kolorów – jasne komplety z jasnymi, ciemne z ciemnymi i oddzielnie kolorowe. Należy również pamiętać o tym, aby nie przeładowywać pralki, bo nie dość, że nie dopierzemy naszej pościeli, to na dodatek ciężko będzie dobrze ją wypłukać. I jeszcze jedno, piorąc pościel kolorową warto wcześniej przewrócić ją na lewą stronę.

W czym prać pościel?

To, w czym pierzemy naszą pościel przekłada się na późniejszą jej żywotność. Nie wszystkie środki piorące nadają się do danej tkaniny. Jasna pościel nie powinna być prana w środkach z dodatkiem chloru, gdyż mogą one powodować jej żółknięcie. Z kolei do pościeli kolorowej należy wybrać preparat, który zadba o ochronę koloru i będzie ograniczał jego blaknięcie. Poza tym, zawsze warto prać pościel w delikatnych, antyalergicznych detergentach, pamiętając, że pościel ma bezpośredni kontakt z naszą skórą i może być źródłem uczuleń lub poważniejszych alergii. Jeśli lubimy pościel flanelową i posiadamy ją w swojej sypialni, wówczas do każdego prania warto dodać niewielką ilość płynu zmiękczającego. Dzięki temu pościel będzie pozostawała miękka i przyjemna w dotyku.

Czy pościel wymaga prasowania?

Oczywiście jest to kwestia indywidualna, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wyprasować pościel. Wyjątkiem jest pościel z kory oraz pościel flanelowa, która na skutek działania wysokiej temperatury może utracić specyficzny meszek gwarantujący ciepło. Każdą inną pościel prasujemy żelazkiem z parą. Temperaturę ustawiamy według zaleceń na metce od producenta. Główna zasada brzmi, że im delikatniejszy materiał, tym temperatura prasowania powinna być niższa. Dla dodatkowej ochrony pościel można prasować przez bawełnianą ściereczkę.

Udostępnij:

Dlaczego warto kupować w Pepco?

Zawsze blisko ciebie

Ponad 1000 sklepów na terenie całego kraju. Jesteśmy zawsze blisko Ciebie.

Zawsze niskie ceny

W Pepco znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz w niskich cenach.

Oczekuj więcej, płać mniej

W Pepco znajdziesz dobrą jakość, najnowsze trendy i szeroki wybór.

Kupuj bez obaw

Masz 30-dniowe prawo do zwrotu towaru w dowolnym sklepie na terenie kraju.