Spis treści:

  1. Pierwsze pranie ręczników
  2. Jak prać ręczniki – razem, a może jednak osobno?
  3. Pranie ręczników – jaki program wybrać?
  4. W jakiej temperaturze prać ręczniki?
  5. Jak często prać ręczniki?
  6. W czym prać ręczniki?
  7. Uważaj na wybielacze i płyny zmiękczające
  8. Jak suszyć ręczniki?
  9. Ręczników nie prasujemy!

Ręczniki łazienkowe to akcesoria, bez których trudno wyobrazić sobie życie. To właśnie one jako pierwsze otulają nas po porannym prysznicu lub wieczornym relaksie w wannie. Choć używane głównie w celach higienicznych, nierzadko są również ozdobą łazienki. Odpowiednio dobrane, świetnie dopełniają wystrój wnętrza. Chcąc, aby ręczniki łazienkowe służyły nam przez naprawdę długi czas, a po praniu nie były szorstkie i zbite, co niestety dość często się zdarza, warto przestrzegać kilku zasad. Jak prać ręczniki, żeby ich nie zniszczyć? Jak prać ręczniki, żeby były miękkie i przyjemne w dotyku?

Pierwsze pranie ręczników

Wiele osób nabywając nowiutkie ręczniki łazienkowe zapomina o tym, aby wyprać je przed pierwszym użyciem. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że nowy i jeszcze niewyprany ręcznik nie będzie dobrze chłonąć wody z naszej skóry. Pierwsze pranie ma na celu poprawę jego higroskopijności, utrwalenie koloru i uodpornienie tkaniny na uszkodzenia. A poza tym, w ten sposób możemy pozbyć się z nowego ręcznika zarówno składników chemicznych, które zostały użyte przy produkcji, jak również zanieczyszczeń związanych z transportem i późniejszym przechowywaniem ręcznika w magazynie, a następnie na sklepowej półce.

Jak prać ręczniki – razem, a może jednak osobno?

Wydawać by się mogło, że pranie ręczników to żadna filozofia. Tymczasem wiele osób robi to w niewłaściwy sposób, w efekcie czego piękne i mięciutkie wcześniej ręczniki łazienkowe stają się zbite, szorstkie i wypłowiałe. Najważniejszą zasadą użytkowania ręczników jest przestrzeganie instrukcji umieszczonej przez producenta na metce. Innych bowiem metod prania wymagają ręczniki bawełniane, a innych frotte czy te wykonane z mikrofibry. Warto również zapamiętać, że ręczniki łazienkowe należy prać osobno, a to oznacza, że nie należy umieszczać ich w pralce razem z ubraniami, bielizną lub pościelą. Tylko w ten sposób ręcznik zachowa swoją miękkość i puszystość. Ważne jest również segregowanie ręczników ze względu na kolory tak, aby te jasne nie poszarzały i nie zabarwiły się od tych ciemniejszych. Najlepszym rozwiązaniem jest osobne pranie ręczników kolorowych, białych, beżowych i kremowych oraz ciemnych – granatowych i czarnych.

Pranie ręczników – jaki program wybrać?

Wybór odpowiedniego programu to kolejny ważny krok. Dobrze, aby program był długi, zwłaszcza jeśli pierzemy duże i ciężkie ręczniki. Lubiane przez wiele osób ręczniki frotte pierzemy tak, jak ręczniki bawełniane, ale w miarę możliwości wybieramy jak najmniejsze obroty wirowania lub całkowicie z nich rezygnujemy.

W jakiej temperaturze prać ręczniki?

A teraz najważniejsze – w ilu stopniach prać ręczniki? Przede wszystkim jest to uzależnione od rodzaju ręcznika i materiału, z jakiego został wykonany. Najlepsza temperatura to ta podana na metce. Najczęściej jest to 40-60°C, przy czym 40 stopni zalecane jest głównie w przypadku ręczników z mikrofibry a 60 stopni dla ręczników bawełnianych. Wyższa temperatura mogłaby uszkodzić ręcznik i tym samym skrócić okres jego użytkowania. A co z popularnym kiedyś wygotowywaniem ręczników? Jeśli nie prowadzisz hotelu lub pensjonatu nie ma konieczności stosowania tego typu zabiegów. Bardzo brudne ręczniki wystarczy namoczyć w chłodnej wodzie na około 1 godzinę przed planowanym praniem.

Jak często prać ręczniki?

Oczywiście jest to kwestia indywidualna, jednakże zaleca się zmianę ręczników co 3-4 dni, zwłaszcza jeśli łazienka jest słabo wentylowana i panuje w niej wilgoć. Istnieje też kilka symptomów świadczących o tym, że ręczniki należy natychmiast wymienić na świeże. Jednym z nich jest mało przyjemny zapach. Jeśli ręcznik nie pachnie ładnie to znak, że w tkaninie rozwinęły się bakterie i należy szybko go wyprać. Poza tym, jeśli ręcznik pozostaje wilgotny pomimo tego, że minął dzień, od kiedy go używaliśmy to także znak, że trzeba go wyprać. Uwaga! Ze względów higienicznych, częściej pierzemy ręczniki, które służą nam do wycierania rąk.

W czym prać ręczniki?

Najlepiej w płynie lub żelu do prania, gdyż tradycyjne proszki o wiele gorzej się wypłukują i tym samym mogą sprawiać, że ręczniki zamiast być miękkie i puszyste, stają się szorstkie i gorzej chłoną wilgoć. Zaleca się również dobieranie środków piorących w zależności od kolorystyki ręczników. Dzięki temu białe ręczniki nie zszarzeją zbyt szybko, a kolorowe na dłużej zachowają piękne i żywe kolory. I jeszcze jedno, środki piorące stosujemy z umiarem. Zbyt duża ilość płynu lub żelu do prania może posklejać pętelki, przez co ręcznik straci swoją higroskopijność.

Uważaj na wybielacze i płyny zmiękczające

Większość osób chcąc mieć mięciutkie i puszyste ręczniki, dodaje do prania płyny zmiękczające, co jest dużym błędem. Tego typu środki negatywnie wpływają na higroskopijność ręczników. W efekcie takiego działania ręczniki przestają dobrze chłonąć wodę. Chcesz, żeby twoje ręczniki były miękkie i przyjemne w użytkowaniu? Raz na jakiś czas dodaj do prania pół szklanki octu. To ekologiczne rozwiązanie nie tylko pozwoli zachować puszystość ręczników na dłuższy czas, ale także pomoże pozbyć się z nich nieładnego zapachu. Uważać należy także z wybielaczami, które osłabiają włókna i tym sposobem narażają ręczniki na szybsze ich uszkodzenie.

Jak suszyć ręczniki?

Pranie ręczników to jedno. Warto jeszcze wiedzieć, jak właściwie je suszyć. Intensywne wirowanie nie służy ręcznikom, dlatego zaleca się nastawienie wirowania na max 1000 obrotów. Najlepsze jest suszenie ręczników w suszarce bębnowej. Niestety nie wszyscy takową dysponują. Co wtedy? W sezonie wiosenno-letnim ręczniki dobrze jest suszyć na świeżym powietrzu, aczkolwiek niekoniecznie w miejscu mocno nasłonecznionym, bo to może wpłynąć na ich płowienie i szorstkość. Jeśli chodzi o suszenie w łazience to trzeba pamiętać o równomiernym rozwieszeniu ręcznika tak, aby nie doprowadzić do jego zbutwienia. Zanim jednak rozwiesimy ręczniki, warto porządnie nimi wstrząsnąć i rozciągnąć na brzegach. Ten prosty zabieg podniesie pętelki, dzięki czemu ręczniki nie stracą na swej puszystości.

Ręczników nie prasujemy!

W przypadku ręczników prasowanie nie jest wskazane. Prasując ręcznik spłaszczamy pętelki, co z kolei sprawia, że staje się on mniej chłonny i mniej puszysty. Jeżeli mimo wszystko zdecydujesz się na wyprasowanie ręcznika, to zadbaj o to, aby temperatura żelazka nie przekraczała 150°C.