Mała kuchnia w kawalerce

Spis treści:

 1. Zacznij od wymiarowania
 2. Wybierz swój styl
 3. Jak umeblować małą kuchnię? Praktycznie z Pepco!
 4. Meble do małej kuchni
 5. Jak urządzić małą kuchnię z oknem?

Aranżacja małej kuchni nie musi być trudna. Nawet na mocno ograniczonej przestrzeni można stworzyć funkcjonalną i estetyczną kuchnię. Od czego zacząć? Jak umeblować małą kuchnię i o czym pamiętać?

Zacznij od wymiarowania

Najlepsze projekty zaczynają się od dokładnego pomiaru pomieszczenia. Trudno planować ustawienie szafek, gdy nie zna się dokładnych wymiarów wnętrza, w którym mają się znaleźć. Weź miarkę i zweryfikuj:

 • Dokładne wymiary pomieszczenia – mierzone po podłodze.
 • Gabaryty każdej ze ścian – z uwzględnieniem istniejących wnęk, elementów instalacji oraz otworów okiennych i drzwiowych.
 • Wysokość od podłogi takich elementów jak parapet okienny, gniazdka elektryczne i tym podobnych.

Dla ułatwienia możesz narysować rzut pomieszczenia i każdej ze ścian albo wykonać zdjęcia. Na bazie poczynionych pomiarów możesz rozpocząć planowanie swojej nowej kuchni.

Wybierz swój styl

Mała kuchnia może być minimalistyczna, ale może być również utrzymana w estetyce rustykalnej lub nowoczesnej. Przejrzyj inspiracje w sieci i zdecyduj, która estetyka odpowiada Ci najbardziej. Pamiętaj o tym, że:

 • Mała kuchnia nie może być zagracona – lepiej sprawdzają się więc aranżacje uporządkowane, oparte o zamknięte szafki, a nie takie, w których większość rzeczy przechowywana jest na wierzchu.
 • W małej kuchni dobrze sprawdzają się aranżacje bazujące na dwóch lub trzech kolorach. Nie muszą to być za wszelką cenę jasne odcienie – ważne jest to, by nie było ich zbyt wiele.

Każda kuchnia może być piękna i funkcjonalna – to kwestia konsekwencji i dobrego planu. Jeśli zdecydujesz się na konkretny styl, trzymaj się go. Sięgaj po pasujące do niego akcesoria kuchenne do małej kuchni z Pepco, a nie po przedmioty o innej estetyce.

 

Infografika Pepco o trójkącie roboczym w kuchni

Jak umeblować małą kuchnię? Praktycznie z Pepco!

Jedną z najbardziej funkcjonalnych zasad, jaką warto zastosować przy aranżowaniu małej kuchni, jest zasada trójkąta roboczego i związany z tym podział na trzy strefy:

 1. Strefę zapasów i przechowywania.
 2. Strefę przygotowywania posiłków i zmywania.
 3. Strefę gotowania.

W strefie zapasów i przechowywania należy umieścić lodówkę oraz meble wyposażone w półki, szuflady lub systemy cargo, które umożliwią pomieszczenie wszystkich potrzebnych zapasów i przedmiotów związanych z przechowywaniem. To również miejsce na wszelkie pojemniki na żywność i napoje do małej kuchni oraz na różnego rodzaju naczynia i akcesoria. W strefie przygotowywania posiłków i zmywania powinien znaleźć się zlewozmywak i ewentualna zmywarka, a także blat roboczy umożliwiający przyrządzanie posiłków. W strefie gotowania niezbędna jest natomiast kuchenka, blat roboczy oraz ewentualne inne sprzęty, jak piekarnik lub mikrofalówka.

Zasada trójkąta roboczego mówi o tym, że każda z tych stref jest jednym z wierzchołków trójkąta. Odległości pomiędzy nimi nie powinny być ani zbyt duże, ani zbyt małe. Detale zależą oczywiście od konkretnego wnętrza.

Meble do małej kuchni

Mała kuchnia z białymi meblami w stylu skandynawskim

W zależności od kształtu pomieszczenia i od jego specyfiki możesz zdecydować się na różnorodny układ mebli – na przykład w kształcie litery L, U lub w układzie jednorzędowym. Aktualnie w studiach mebli kuchennych, jak również u stolarzy można zamówić lub kupić meble umożliwiające stworzenie zabudowy kuchennej od podłogi praktycznie aż do sufitu lub niewiele niższych.

Z jednej strony wysokie meble i zabudowa całych ścian mogą wydawać się przytłaczające. Z drugiej zaś pełne wykorzystanie przestrzeni zapewni ogrom miejsca do przechowywania pomimo małego metrażu kuchni.

Aby wybrać liczbę szafek i ich rodzaj, zastanów się nad tym, co dokładnie będzie w nich przechowywane. Może masz minimalistyczne podejście i używasz zaledwie dwóch garnków i jednej patelni? A może posiadasz ogrom naczyń i chcesz znaleźć miejsce na nie wszystkie? Meble do małej kuchni wybieraj, zwracając uwagę na ich ergonomiczność i funkcjonalność. Staraj się wykorzystać każdy skrawek przestrzeni, ale też bez efektu przytłoczenia – dobrym pomysłem jest dobór górnych szafek pod kolor ściany, przez co stają się one zdecydowanie subtelniejsze.

Jak urządzić małą kuchnię z oknem?

Chociaż gotowanie w kuchni z oknem jest zdecydowanie przyjemniejsze niż w aneksie bez okna, to jednak ten element architektoniczny może być również utrudnieniem w aranżowaniu przestrzeni. Jeśli okno znajduje się na tej ścianie, na której planujesz zabudowę kuchenną, rozważ wykonanie blatu, który będzie jednocześnie okiennym parapetem. Jeśli okno znajduje się na bocznej ścianie, możesz umieścić przy nim stolik lub zaplanować przedłużenie blatu kuchennego, który stworzy przestrzeń do picia kawy i jedzenia posiłków.

Pamiętaj o tym, że okno kuchenne nie powinno znajdować się tuż przy kuchence gazowej. W przypadku kuchenek innego rodzaju nie ma podobnych zaleceń, aczkolwiek podczas gotowania i smażenia może dochodzić do pryskania, parowania i chlapania. Gdy w pobliżu kuchenki jest okno, łatwo zabrudzić je oraz ewentualne dekoracje okienne, jak zasłona, firanka lub roleta.

Aranżacja małej kuchni może okazać się sporym wyzwaniem, ale odpowiedni plan pomoże Ci uniknąć błędów i wybrać najlepszy styl oraz meble do Twojego wnętrza.