Spis treści:

  1. Jak zaaranżować perfekcyjną strefę relaksu?
  2. Aranżacja siedziska 
  3. Oświetlenie to podstawa
  4. Detale też wiele znaczą 
  5. Kącik pośród kwiatów

Gdzie odpocząć po ciężkim dniu pracy? Zrelaksować się z ulubioną książką lub posłuchać muzyki? Stwórz w swoim salonie klimatyczny kącik do czytania, a żadne jesienne i zimowe wieczory nie będą już smutne i przygnębiające, lecz pełne ciepła i relaksu.

Jak zaaranżować perfekcyjną strefę relaksu?

Wyobraź sobie chłodny, jesienny wieczór. Wracasz z pracy po całym dniu w pracy i jedyne o czym marzysz to kubek z ciepłą kawą lub herbatą, dobra książka i chwili spokoju tylko dla siebie. Do takiego relaksu przyda Ci się wygodny fotel lub leżanka, ciepły koc i przyjemnie zaaranżowane otoczenie.

Zacznij od wyboru miejsca, gdzie urządzisz swój czytelniczy kącik. Nawet na małym metrażu, możesz mieć w salonie swoje miejsce odosobnienia. Do zaaranżowania przestrzeni na relaks z książką wykorzystaj szeroki parapet przy salonowym oknie albo miejsce pod schodami. Kącik wcale nie musi być duży, żeby spełniał swoją funkcję. Zaprojektuj go w wersji minimalistycznej, a też będziesz cieszyć się popołudniowym relaksem z książką.

Aranżacja siedziska 

Zacznij od podstaw, czyli siedziska. Możesz kupić nowy fotel, ale jeśli na razie nie chcesz większych wydatków, wystarczy, że na obecny fotel położysz miękki koc, narzutę czy dekoracyjną poduszkę (różnorodne wzory poduszek znajdziesz w sklepach Pepco).

Jeśli urządzasz kącik do czytania na szerokim okiennym parapecie, zadbaj o to, żeby było tam miękko i wygodnie. Na parapet połóż grube pikowane poduszki lub materac, a całą stylizację uzupełnij dekoracyjnymi poduszkami i ciepłym kocem.

Oświetlenie to podstawa

Oprócz przyjemnego mebla do siedzenia w swoim kąciku czytelniczym potrzebujesz doskonałego oświetlenia. Nic tak nie denerwuje jak zbyt ostre światło padające na książkę lub słaba poświata, przy której trudno coś przeczytać. Wybierając lampę do miejsca relaksu, spróbuj dopasować ją do reszty wystroju. Do nowocześnie urządzonego wnętrza wstaw stalową lampę lub bezpośrednio nad fotelem powieś futurystyczny żyrandol.

Jeśli preferujesz przytłumione i delikatne światło, w kąciku czytelniczym umieść słupkową lampę z żarówkami led. To, jakiego światła potrzebujesz, zależy w dużej mierze od tego, kiedy najczęściej czytasz. Jeśli kącik czytelniczy zaaranżujesz przy oknie, wykorzystasz do czytania światło dzienne. Jednak nawet i w takim miejscu będzie Ci potrzebne dodatkowe oświetlenie, kiedy postanowisz zagłębić się w lekturze wieczorem lub jesiennym i zimowym popołudniem.

Urządzasz kącik czytelniczy przewidziany dla wszystkich członków rodziny? Zadbaj o to, żeby każdy mógł bez problemu włączyć i wyłączyć oświetlenie oraz mógł je dostosować do swoich potrzeb. Nie boj się prostych rozwiązań, np. biurkowych lampek. To przecież Twoje miejsce do czytania i Ty masz się w nim dobrze czuć.

Detale też wiele znaczą 

Kącik do czytania ma pasować do Twojego stylu życia i Twojej osobowości. Zaaranżuj go tak, żeby czuć się w nim jak najlepiej, kiedy tylko usiądziesz w swoim ulubionym fotelu i weźmiesz do ręki książkę. Drobne dodatki dekoracyjne, jak np. poduszki sprawią, że kącik stanie się jeszcze bardziej przytulny. Dla wygody obok fotela ustaw mały stolik, na którym postawisz np. wazon z kwiatami, czy zdjęcie rodzinne. Obok fotela postaw mały regał na książki lub zawieś półki – książki będziesz mieć zawsze pod ręką.

W miejscu, gdzie będziesz się relaksować, pomaluj ściany na stonowane i uspokajające kolory. Wybierz zieleń lub błękit, pastelowe roże i delikatne szarości. Ogranicz wszelkie rozpraszacze i w swoim kąciku zrób strefę wolną od cyfrowych urządzeń. Niech fotel lub leżanka staną z dala od telewizora czy biurka z komputerem. Zbyt mało miejsca w salonie, żeby to zrobić?

Myśl niestandardowo. Może wydzielisz spokojną przestrzeń przeznaczoną tylko do czytania, wykorzystując do tego parawan? A może urządzisz przytulny kącik pod schodami? Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia, bo nawet na małym metrażu znajdziesz miejsce na postawienie wygodnego fotela i lampki.

Kącik pośród kwiatów

Jeśli lubisz czytać na łonie natury i najlepiej czujesz się na świeżym powietrzu, wprowadź tę świeżość do swojego salonu. W kąciku czytelniczym zamiast bibelotów ustaw donice z kwiatami. Wybieraj gatunki łatwe w pielęgnacji, ale też oczyszczające powietrze. Jeśli masz mały salon, nie przesadzaj z liczbą sadzonek. Choć rośliny produkują tlen, potrzebują do tego światła słonecznego. Wieczorem i nocą proces fotosyntezy w roślinach nie zachodzi (u większości kwiatków), a żywe zielone ozdoby „podkradają” tlen. Jesienią i zimą kwiaty będą poprawiały Ci nastrój, ale tlen będą produkowały tylko wtedy, kiedy będzie jasno. Kiedy wieczorem usiądziesz w fotelu z książką, delikatnie uchyl okno, żeby zapewnić sobie stały dostęp świeżego powietrza.

Przytulny kącik czytelniczy to zaledwie fotel, lampka i kilka niewyszukanych ozdób. Dekoracyjne poduszki, miły w dotyku koc i ładne ramki na zdjęcia, które kupisz w sklepach Pepco będą dopełnieniem aranżacji.