Mamy z dziećmi bawią się zabawkami w duchu Montessori

Spis treści:

  1. Czym jest metoda Montessori i jaka jest jej geneza?
  2. Metoda Montessori w domowych warunkach

Wychowywanie dzieci zgodnie z ideami Montessori spotyka się z dużym zainteresowaniem. W wielu miastach znajdują się przedszkola i szkoły, których programy opierają się właśnie na tej metodzie. Na czym dokładnie polega metoda Montessori i jak wdrożyć jej elementy we własnym domu?

Czym jest metoda Montessori i jaka jest jej geneza?

Za popularną do dziś metodą wychowawczą i edukacyjną, jaką jest metoda Montessori, stoi włoska lekarka i pedagog – Maria Montessori. Nie była ona zwolenniczką tradycyjnych metod wychowawczych i edukacyjnych, które stawiały na dyscyplinę i bezwzględne posłuszeństwo dzieci. Maria Montessori była zdania, że takie podejście zniechęca dzieci do nauki i blokuje ich naturalny potencjał, dlatego opracowała własne metody wychowawcze i edukacyjne, które następnie wdrożyła w prowadzonej przez siebie szkole.

Podstawowe założenia metody Montessori:

  • Indywidualne podejście – każde dziecko jest inne, rozwija się w swoim tempie, ma własne zainteresowania oraz potrzeby.
  • Brak systemu nagród i kar – w dzieciach należy pobudzić wewnętrzną potrzebę do poznawania świata, uczenia się i samokontroli.
  • Traktowanie dziecka podmiotowo, a nie przedmiotowo – dziecku należy dać szansę na samodzielne decydowanie o sobie, co sprzyja rozwijaniu jego samodzielności. Świetnym przykładem takiego podejścia jest pozwalanie dziecku na to, by samodzielnie decydowało o tym, jakie ubranie chce założyć, a nawet, jakie ubrania dziecięce kupić.
  • Pozwolenie na poznawanie świata wszystkimi zmysłami oraz na naukę poprzez zabawę – to bardzo ważne aspekty metody Montessori. Edukacja młodszych dzieci powinna skupiać się na działaniach praktycznych.

Nie bez powodu w przedszkolach i szkołach Montessori w poszczególnych grupach znajdują się dzieci w różnym wieku. To nie data urodzenia decyduje o tym, jakie zainteresowania będzie przejawiało dziecko i jak szybko będzie potrzebowało dodatkowych informacji na wybrany temat.

Metoda Montessori w domowych warunkach

Dziewczynka sortuje jesienne dary lasu w kolorowych podstawkach

Wdrożenie zasad wychowania i edukacji zgodnych z metodą Montessori nie wymaga dużego wysiłku lub ogromnych nakładów finansowych. Kluczowe znaczenie ma podejście do dziecka i traktowanie go jak istoty posiadającej wewnętrzną mądrość, potrzebę indywidualnego rozwoju oraz nauki poprzez zabawę.

W metodzie Montessori duże znaczenie ma podążanie za naturalnymi instynktami dziecka – za jego ciekawością świata i potrzebą jego doświadczania. Kluczowe jest także zrozumienie, że naukę o świecie można czerpać z działań praktycznych i zabawy – szczególnie na zewnątrz. Z tego właśnie względu warto wspólnie z dzieckiem spędzać czas w ogrodzie, parku i lesie oraz sięgać po zabawki na zewnątrz, które pozwolą rozwinąć kreatywność i naturalną potrzebę eksploracji.

Metoda Montessori stawia również duży nacisk na samodzielność dzieci, którą można wspierać, pozwalając dzieciom na podejmowanie własnych decyzji, ale też poprzez obligowanie ich do wykonywania pewnych obowiązków domowych. Działania te powinny być dopasowane do możliwości dziecka – najprościej zacząć od nauczenia malucha, że wszystkie zabawki powinny mieć swoje stałe miejsce i po skończonej zabawie należy je posprzątać.

Rzeczy, które mogą się przydać w domu, w którym dzieci wychowywane są zgodnie z metodami Montessori:

  • Materiały plastyczne – metoda Montessori stawia na pobudzanie dziecięcej kreatywności, a ta często znajduje wyraz właśnie w działaniach artystycznych. Warto mieć pod ręką masy plastyczne, farby, tablicę kredową oraz innego typu materiały plastyczne, które pomogą dziecku w rozwijaniu artystycznych pasji. Co ważne, przedmioty te znajdziesz w ofercie Pepco w dobrych cenach.
  • Materiały pozwalające na kreatywne działania – na przykład zestaw do robienia biżuterii z koralików albo klocki konstrukcyjne. Zabawa nimi może być bardzo kreatywna.

Infografika Pepco o zabawkach Montessori

Tak naprawdę w metodzie Montessori często stawia się nacisk na samodzielne tworzenie zabawek dla dzieci. Świetną grzechotką może być butelka wypełniona koralikami, a naukę rozróżniania kolorów i kształtów wspiera zarówno specjalny sorter, jak i kolorowy makaron o zróżnicowanych kształtach, który można wymieszać, a następnie sortować.

Materiały niezbędne do samodzielnego przygotowania zabawek dla dzieci także znajdziesz w ofercie Pepco – co ważne, będą to rzeczy niedrogie, a jednocześnie solidne i praktyczne. Zgodnie z ideą Montessori zabawą jest nie tylko układanie puzzli lub czesanie lalek, ale też skakanie przez kałuże w lesie lub kreślenie patykiem po piasku na plaży. Mniejsza liczba typowych zabawek w domu nie oznacza, że dziecko nie będzie miało zajęcia, a wręcz przeciwnie – to może pobudzić jego kreatywność w zupełnie nowym kierunku. Nie chodzi o to, by nie kupować lalek i maskotek dla kilkulatka, ale o to, by dać dziecku większy wybór, różnorodność i możliwość samodzielnego decydowania o tym, w co chce się bawić i czym.