Świąteczna wyprzedaż! Już od 7.12 - szukaj oznaczonych produktów w swoim ulubionym sklepie. Zobacz

Ulubione

Mój sklep

0

Organizacja kuchni i spiżarni – zadbaj o porządek w szafkach kuchennych

Dobra organizacja w kuchni to podstawa nie tylko porządku, ale przede wszystkim ergonomicznej pracy podczas codziennego przygotowywania posiłków dla całej rodziny. O czym należy pamiętać przy organizacji kuchni i jakie szafki i akcesoria kupić, aby utrzymać ład i czystość w całym pomieszczeniu?

Rozmieszczenie szafek w kuchni – o czym pamiętać?

Do podstawowych zasad organizacji kuchni należy dokładne rozplanowanie strefy zmywania, strefy przygotowywania żywności oraz strefy gotowania. Jak to wygląda w praktyce?

  • Strefa zmywania: w szafce, w której znajduje się zlew, powinno przechowywać się kosz na śmieci oraz podstawowe środki czystości (na przykład worki na śmieci i płyn do mycia naczyń). W szafce nad zlewem warto umieścić suszarkę do naczyń. Przy zlewie, w zasięgu ręki, powinien się znajdować płyn do naczyń oraz myjka – nie muszą leżeć luzem na blacie, wystarczy kupić niewielkie plastikowe lub wiklinowe kosze w Pepco i włożyć do nich przydatne rzeczy. 
  • Strefa gotowania: w szafce obok piekarnika i płyty gazowej/indukcyjnej warto trzymać wszelkiego rodzaju garnki, patelnie, rondle, stolnice i tace, a także naczynia żaroodporne oraz tortownice i blaszki do pieczenia. W Pepco kupisz akcesoria do pieczenia różnej wielkości, co umożliwi ich wkładanie jedna do drugiej i pozwoli zaoszczędzić cenne miejsce.
  • Strefa przygotowywania posiłków: to główna i zarazem największa strefa kuchenna. Na przestrzeni miedzy zlewem a kuchenką powinny znajdować się w dolnej szafce narzędzia kuchenne oraz szafka na organizację sztućców, zaś w górnej podstawowe artykuły spożywcze (np. kawa, herbata, cukier, produkty sypkie). Na ścianie warto powiesić niewielkie pojemniki na przyprawy. W strefie zasięgu powinny znajdować się także podstawowe naczynia takie jak talerze, kubki czy kieliszki.

Dobra organizacja szuflad w kuchni umożliwi ergonomiczne korzystanie z kuchni oraz utrzymanie w niej porządku. Przechowywanie w kuchni ma jedną, ważną zasadę: ciężkie rzeczy trzyma się w dolnych szafkach, zaś lżejsze w górnych. Jednak jak dobrze uporządkować produkty spożywcze w szafkach i jakie wyposażenie do nich kupić, aby utrzymać ład i porządek?

Jakie szuflady do kuchni kupić?

Według zasady trójkąta kuchennego, poszczególne szafki powinny znajdować się w następującej odległości:

  • między lodówką a zlewozmywakiem: 120–180 cm,
  • między zlewozmywakiem a płytą grzejną: 120–180 cm,
  • między lodówką a płytą grzejną: 120–250 cm.

Bez względu na to, czy mamy meble modułowe czy też robione na zamówienie, nie wolno zapominać o tym, aby na wyposażeniu kuchni znalazły się szuflady o różnych wielkościach. W niskich szufladach przechowuje się przyprawy, sztućce, różne drobiazgi oraz przydatne akcesoria do gotowania. Mają one najczęściej wysokość do 85 cm od podłoża, dzięki czemu można w nich przechowywać także wysokie blendery, miksery czy roboty planetarne.

Wysokie szuflady służą do trzymania w nich naczyń, garnków, a także akcesoriów do pieczenia oraz produktów spożywczych. Są różnych rozmiarów, najczęściej dopasowanych do wysokości pomieszczenia. Najczęściej spotyka się szafki kuchenne o szerokości od 15 do aż 90 cm i wysokości od 30 cm do nawet 60 cm.

Dobrym pomysłem jest inwestycja w szafki kuchenne na przyprawy – tą funkcję mogą pełnić niewielkie słoiczki zamontowane wzdłuż ściany na kuchennym relingu lub można kupić komplet pojemników na przyprawy w Pepco. Są one wykonane z metalu magnetycznego, dzięki czemu można je trzymać zarówno na blacie, jak i przyczepić do lodówki! Kosztują niewiele, bo zaledwie 19,99 zł za komplet 6 słoiczków! Na magnetycznej listwie można też przechowywać noże, by były zawsze w zasięgu ręki.

Organizacja szuflad kuchennych

Do każdej szuflady kuchennej warto kupić miękką wyściółkę pod naczynia, kubki i zestawy obiadowe. Kuchnia ma być funkcjonalna, dlatego nie obejdzie się bez kupienia do niej podstawowych akcesoriów do szuflad, takich jak wkłady i separatory do sztućców.

Do niskich szuflad warto kupić niewielkie, gumowe kosze z separatorami, niewielkie, bambusowe przegródki oraz kosze. Im więcej produktów mamy w domu, tym łatwiej o bałagan, dlatego warto podzielić je tematycznie na grupy, na przykład produkty do ciast czy tez produkty śniadaniowe i pochować w koszach. Można je opisać lub też nakleić kolorowe, barwne naklejki. Wszystkie niezbędne akcesoria znajdziesz w naszych sklepach Pepco. 

Do wysokich szuflad warto kupić kosze, w których znajdą się różnego rodzaju szklane butelki z olejami i oliwami. Zmieszczą się tam również okrągłe, metalowe osłonki, jakie można wykorzystać do przechowywania w kuchni różnych drobiazgów, takich jak wykałaczki, patyczki na szaszłyki czy też słomki wielokrotnego użytku. Można je także wykorzystać jako element ozdobny do trzymania świeżych ziół. Wszystkie te akcesoria kupisz w Pepco w korzystnych cenach.

Porządek w kuchni

Dobra organizacja pracy w kuchni jest podstawą sprawnego korzystania ze sprzętów AGD, ponieważ wszystko mamy na wyciągnięcie ręki. Na kuchennym blacie powinny znajdować się tylko najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak czajnik, bloczek z nożami czy też pojemniczek z przyprawami. Ponadto mile widziane są kosze lub szklane patery, na których będą znajdować świeże owoce. Dzięki temu będzie można szybko zrobić porządek w kuchni, sprzątając kuchenny blat jedynie z kurzu. A gdzie trzymać pozostałe produkty, takie jak kasze czy oleje?

Porządek w szafkach kuchennych

Produkty sypkie warto trzymać w specjalnych szklanych pojemnikach do przechowywania żywności. Dzięki szczelnym przykrywkom można w nich trzymać mąki, kasze, makarony, ryż, kawę czy herbatę bez obawy, że dostana się do nich mole spożywcze. W Pepco możesz kupić przezroczyste lub kolorowe naczynia, dzięki czemu pod ręką będziesz mieć swoje ulubione produkty. W naszych sklepach znajdziesz metalowe puszki z inspirującymi napisami oraz liczne słoiki i słoiczki, w których możesz trzymać swoje ulubione przekąski i słodycze.

Udostępnij:

Dlaczego warto kupować w Pepco?

Zawsze blisko ciebie

Ponad 1000 sklepów na terenie całego kraju. Jesteśmy zawsze blisko Ciebie.

Zawsze niskie ceny

W Pepco znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz w niskich cenach.

Oczekuj więcej, płać mniej

W Pepco znajdziesz dobrą jakość, najnowsze trendy i szeroki wybór.

Kupuj bez obaw

Masz 30-dniowe prawo do zwrotu towaru w dowolnym sklepie na terenie kraju.