Rodzice z córką siedzą na kocu na łące na pikniku

Spis treści:

  1. Co wziąć na piknik do jedzenia i picia?
  2. Organizacja pikniku

Relaksujący piknik to wspaniała wizja, którą można zrealizować we własnym ogrodzie, w parku lub na leśnej polanie. Bez względu na to, gdzie zechcesz zorganizować piknik, koniecznie przygotuj kilka smakołyków. Jakie jedzenie na piknik zabrać? Jakie napoje i co jeszcze może się przydać?

Co wziąć na piknik do jedzenia i picia?

Piknikowy posiłek nie musi być przesadnie wyszukany, ale też nie powinien być zbyt zwyczajny – w końcu piknik to atrakcja, która opiera się głównie na jedzeniu w plenerze.

Przepisy na piknik:

  • Kanapki, bajgle lub bagietki – możesz przygotować je w domu i tylko spakować do kosza piknikowego. To mogą być zarówno proste kanapki z sałatą, szynką, serem i pomidorem, jak i wyszukane bajgle z hummusem, kiełkami i awokado. Ważna jest jakość produktów (pieczywo powinno być świeże) i dobra kompozycja składników.
  • Tortille – genialne w swej prostocie jedzenie na piknik. Przygotuj je wcześniej i zabierz ze sobą. Możesz zrobić tortillę z serkiem ziołowym, łososiem i kruchą sałatą lodową. Inny pomysł to tortilla podsmarowana ajwarem, wypełniona podsmażonymi kawałkami kiełbasek oraz kimchi. Kolejna propozycja to tortilla z grillowanym kurczakiem, sosem czosnkowym i mieszanką sałat.
  • Talerz pełen przekąsek – na przykład różnych rodzajów sera, wędlin, bakalii, orzechów i różnych innych dodatków, jak oliwki, pomidorki koktajlowe i pikle.
  • Pasty i dipy z zakąskami – przygotuj z wyprzedzeniem hummus, tzatziki oraz guacamole. Weź ze sobą również pokrojone w słupki warzywa (paprykę, seler naciowy, obraną marchewkę) oraz paluszki grissini, nachosy i inne produkty, które będzie można maczać w dipach i sosach.
  • Lemoniada lub owocowa herbata – niezastąpione podczas letnich pikników. Lemoniadę i herbatę najlepiej przygotować samodzielnie i zabrać ze sobą w butelkach lub specjalnym słoju z kranem. Do przyrządzenia lemoniady potrzebujesz jedynie kilku cytryn, wody i cukru. Dla urozmaicenia możesz użyć także limonek. Herbatę zaparz z ulubionych liści lub torebki, a następnie dodaj do niej owocowego soku.
  • Kawa – możesz zabrać ją ze sobą w termosie, dzięki czemu nie straci właściwej temperatury.
  • Napoje gazowane i soki owocowe – mogą być urozmaiceniem na pikniku. Tradycyjne oranżady, toniki oraz wody gazowane o różnych smakach doskonale gaszą pragnienie, a soki owocowe dostarczają witamin i składników odżywczych.

Wszystkie posiłki piknikowe najlepiej przyrządzić lub częściowo przygotować w domu oraz spakować dania i napoje do odpowiednio dobranych naczyń. W tej roli doskonale sprawdzają się pojemniki na żywność i napoje z Pepco.

Organizacja pikniku

Kosz piknikowy na romantyczną kolację na plaży koło rzeki

 

Udane przyjęcie w plenerze zależy od wielu kwestii. Kluczowa może okazać się pogoda, ale równie ważny jest wybór dogodnego miejsca, terminu i zabranie ze sobą najpotrzebniejszych rzeczy.

Planując piknik pamiętaj o:

  • Sprawdzeniu prognozy pogody – zarówno z większym wyprzedzeniem, jak i dzień przed piknikiem.
  • Wyborze odpowiedniego miejsca – nie wszędzie wolno organizować pikniki. Upewnij się, że w parku lub lesie, do którego się wybierasz, nie jest to zakazane.
  • Spakowaniu potrzebnych rzeczy – piknik to nie tylko dobre jedzenie!

 

Infografika Pepco o zabawach na pikniku

 

Co zabrać ze sobą na piknik (oprócz jedzenia)?

  • Koc – trudno wyobrazić sobie piknik bez koca. To może być specjalny koc na piknik, który będzie odporny na wilgoć i zabrudzenia. Jeśli nie masz takiego, sprawdzą się także inne koce i narzuty – najlepiej w ciemniejszym kolorze.
  • Naczynia i sztućce – plenerowe warunki nie oznaczają konieczności rezygnowania z wygody. Aby posiłek na świeżym powietrzu rzeczywiście przypominał piknik, warto zaserwować go na talerzu. Jeśli wybierasz naczynia jednorazowe, postaw na te biodegradowalne!
  • Serwetki – wpadki przy jedzeniu zdarzają się nawet najbardziej ostrożnym osobom, dlatego zawsze warto mieć pod ręką serwetkę do wytarcia ust, brody lub dłoni.
  • Pojemnik lub worek na odpadki – to bardzo ważne, bo w plenerze może nie być kosza na śmieci lub może on być przepełniony.
  • Obrus – jeśli zależy Ci na bardziej wykwintnym charakterze pikniku, weź ze sobą obrus plenerowy. Można będzie położyć go na kocu i w ten sposób podzielić przestrzeń na tę do siedzenia i tę na serwowanie posiłku.

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy kosze piknikowe rzeczywiście są praktyczne i potrzebne. Oczywiście wszystko zależy od modelu takiego kosza i od jego pojemności oraz zawartości. Niektóre są oferowane bez jakiegokolwiek wyposażenia wewnętrznego, ale większość posiada również wkomponowane przegródki lub uchwyty na talerze i sztućce – elementy te często znajdują się w zestawie z koszem piknikowym.

Jeśli lubisz organizować pikniki i często jadasz w plenerze, kosz piknikowy, odpowiednio dobrany koc, pojemniki na żywność i tego rodzaju akcesoria na pewno Ci się przydadzą. Na szczęście ich ceny wcale nie muszą być wysokie.