Spis treści:

  1. Po co nam pojemniki na zabawki w pokoju dziecka?
  2. Plastikowe pojemniki na zabawki
  3. Kosze wiklinowe w dziecięcym pokoju czy może papierowe pudełka?

Kosze i pojemniki na zabawki są niezastąpione w każdym dziecinnym pokoju. Przekonamy się o tym w momencie, kiedy stosy pluszaków, lalek, samochodzików, klocków i innych zabawek zaczną pojawiać się w każdym możliwym kącie mieszkania. Czas zaprowadzić porządek w dziecięcych rzeczach! Zobacz, jakie kosze i pojemniki na zabawki są najbardziej uniwersalne dla dzieci w różnym wieku!

Po co nam pojemniki na zabawki w pokoju dziecka?

Przechowywanie zabawek w pojemnikach i koszach pozwala na posegregowanie rzeczy, dzięki czemu pokój od razu stanie się bardziej przejrzysty. Zamknięte pudełka sprawiają, że zabawki tak mocno się nie kurzą i łatwiej jest je utrzymać w czystości. A to wcale nie takie proste przy psocącym maluchu, który wkłada wszystko do buzi lub chwyta swoje rzeczy brudnymi rączkami.

Ładnie ozdobione pudełka stanowią też ozdobę pokoju dziecka. Kolorowy wzór albo ciekawy obrazek sprawią, że pomieszczenie stanie się bardziej przytulne. Niektóre pojemniki możemy sami pomalować razem z asystą ucieszonego malucha. To będzie świetna zabawa, a dekoracja pokoju będzie właśnie taka, jak sobie wymarzyliśmy.

Wprowadzenie pojemników na zabawki to dobra okazja, by zacząć uczyć dziecko sprzątania po skończonej zabawie. Dzięki temu maluch szybko zauważy, że wszystko ma swoje miejsce. Aby uatrakcyjnić naukę, nawet do samego sprzątania warto wprowadzić elementy zabawy! Na rynku znajdziemy wiele różnych koszy, pojemników i pudełek: plastikowe, z wikliny, kartonowe czy drewniane. Które z nich wybrać?

Plastikowe pojemniki na zabawki

Ten typ pojemników bez problemu posłuży przez kilka lat. Co więcej, można je zawsze bez problemu umyć, gdyby przypadkowo się zabrudziły podczas zabawy. Takie skrzynie łatwo też pomalować na wybrany kolor lub dowolnie ozdobić. Najbardziej uniwersalne są modele z pokrywką i kółkami. W zamykanych pojemnikach nie gromadzi się kurz, a dodatkowe kółka pozwolą łatwo przenosić je z miejsca na miejsce. Jedyne ryzyko jest takie, że dziecko może uznać tego typu model za najfajniejszą ze swoich zabawek. Przy dwójce dzieci jest już pewne, że będą starały wozić się nawzajem w takim „pojeździe” na kółkach!

W zależności od wybranego rozmiaru plastikowe pojemniki na zabawki możemy wsunąć pod łóżko lub ustawić w jakimś kącie jeden na drugim. W taki sposób wykorzystamy miejsce, w którym w innym przypadku nie przechowywalibyśmy dziecięcych zabawek. Możemy też schować do takich pojemników nieużywane już zabawki, które chcemy przenieść do piwnicy lub na strych. Jedyne, na co trzeba uważać podczas wybierania modelu dla dziecka to odpowiednia grubość plastiku. Sprawdźmy też, czy wybrany model nie ma żadnych ostrych krawędzi, które mogłyby być niebezpieczne dla malucha i czy jest wyposażony w łatwe w obsłudze zamknięcie.

Kosze wiklinowe w dziecięcym pokoju czy może papierowe pudełka?

Wiklinowe kosze to propozycja raczej dla starszych dzieci, przynajmniej przedszkolaków. Młodsze maluchy mogłyby podczas sprzątania obchodzić się z nimi niedelikatnie i je uszkodzić, robiąc sobie dodatkowo krzywdę. Nie są też takie łatwe w czyszczeniu jak plastikowe, więc usunięcie rozlanej kaszki czy musu owocowego mogłoby stanowić nie lada wyzwanie. Nie da się jednak ukryć, że wiklinowe pojemniki na zabawki mają swój czar. Będą więc świetną ozdobą w pokoju młodego ucznia lub przedszkolaka.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku pudeł kartonowych. Papierowe modele nadają się dla starszych dzieci, które podczas zabawy ich nie zniszczą. Jeśli zależy nam na korzystaniu z takich pudeł, możemy trzymać w nich zabawki, którymi maluch już się nie bawi i schować je np. na górną półkę szafy. Jeżeli wybierzemy nieduże kartony, to zmieszczą się też pod łóżkiem. Papierowe pudełka spełnią swoją funkcję już u starszaków i pierwszoklasistów, którzy chętnie będą w nich przechowywać swoje skarby.