Nowoczesna kuchnia i jadalnia. Stół z zielonymi krzesłami obitymi zamszem.

Spis treści:

 1. Zaplanuj jadalnię od podstaw
 2. Dekoracje, akcesoria i zastawa do jadalni
 3. Kolor i styl jadalni - inspiracje
 4. Stół i krzesła – serce każdej jadalni
 5. Jak wybrać stół do jadalni?
 6. Jak wybrać krzesła do jadalni?
 7. Oświetlenie jadalni – zadbaj o funkcjonalność i dobrą atmosferę

Urządzenie jadalni wymaga zastanowienia nad wieloma aspektami, od wyboru odpowiednich mebli, przez oświetlenie, aż po dekoracje i dodatki. Właściwe zaplanowanie tej przestrzeni pozwala stworzyć miejsce, które będzie nie tylko maksymalnie funkcjonalne, ale również przytulne i inspirujące. Sprawdź nasze pomysły na jadalnię i stwórz swoje miejsce do rodzinnego biesiadowania.

Zaplanuj jadalnię od podstaw

Planowanie przestrzeni jadalnianej jest kluczowym krokiem w tworzeniu funkcjonalnego i przyjemnego miejsca do wspólnego spożywania posiłków. Jak ocenić dostępną przestrzeń i dostosować do niej wyposażenie?

 1. Zmierz dokładnie powierzchnię przeznaczoną na jadalnię. Weź pod uwagę nie tylko powierzchnię podłogi, ale także wysokość sufitu, umiejscowienie drzwi i okien oraz wszelkie inne stałe elementy, takie jak kominki czy wnęki.
 2. Zastanów się, jak dużą grupę osób chcesz regularnie gościć przy stole. Czy jadalnia będzie używana głównie do rodzinnych posiłków, czy też do większych uroczystości?
 3. Zaplanuj optymalne rozmieszczenie mebli. Upewnij się, że wokół stołu jest wystarczająco dużo miejsca na krzesła – między krawędzią stołu a ścianą powinno być minimum 90 cm przestrzeni (aby umożliwić łatwe wstawanie i siadanie), a odległość między krzesłami powinna wynosić minimum 60 cm (licząc od środków krzeseł).
 4. Jeśli planujesz umieścić w jadalni dodatkowe meble, np. witrynę z zastawą czy komodę, pamiętaj, aby pozostawić wystarczająco dużo miejsca przed nimi – drzwi i szuflady powinny swobodnie się otwierać.

Pamiętaj, że użycie luster, odpowiednie oświetlenie i jasne kolory mogą optycznie powiększyć przestrzeń sprawiając, że jadalnia wyda się większa i bardziej otwarta.

Infografika Pepco o eleganckiej jadalni

Dekoracje, akcesoria i zastawa do jadalni

Na początek wybierz zasłony i dywany, które współgrają z kolorystyką i stylem jadalni. Dekoracje, które dodadzą wnętrzu charakteru, to m.in. świeczniki i świece oraz zielone rośliny.

Na stołach w jadalni mogą pojawić się obrusy, bieżniki i maty:

 • obrusy – idealne do stworzenia eleganckiego wyglądu stołu na specjalne okazje. Wybieraj materiały łatwe do czyszczenia i odpowiadające stylowi jadalni.
 • bieżniki i maty – są świetnym rozwiązaniem na co dzień, dodając koloru jadalni i chroniąc blat stołu.

Zastawa stołowa to kluczowe wyposażenie każdej jadalni. Skompletuj kubki i filiżanki, talerze i sztućce, które będą dobrze wpisywać się w styl wnętrza oraz odpowiadać indywidualnym preferencjom domowników. Pod ręką warto również mieć praktyczne akcesoria do serwowania, takie jak deski do serów, dzbanki i miski.

Pamiętaj, że dekoracje i dodatki powinny uzupełniać, a nie dominować w przestrzeni jadalni. Wybierając je kieruj się zasadą umiaru i harmonii, aby stworzyć spójne i przyjemne dla oka wnętrze.

Kolor i styl jadalni – inspiracje

Wybór odpowiedniego stylu i kolorystyki to nieodłączny element urządzania jadalni, który ma znaczący wpływ na atmosferę i charakter tego pomieszczenia.

Największą popularnością cieszą się style: nowoczesny, skandynawski i rustykalny. Jadalnia w stylu nowoczesnym charakteryzuje się czystymi liniami, minimalizmem i najczęściej neutralną paletą kolorów. Styl skandynawski doskonale łączy funkcjonalność z naturalnym pięknem. Dominują tu jasne, pastelowe kolory, naturalne drewno i proste, ale eleganckie formy. Styl rustykalny jest idealny dla miłośników ciepłego i tradycyjnego wyglądu wnętrz. W tym stylu dominują naturalne materiały jak drewno, rattan, wiklina i kamień oraz ciepłe, ziemiste barwy z kolorowymi akcentami.

Kolory we wnętrzach są odpowiedzialne za tworzenie atmosfery. Jasne, ciepłe barwy mogą sprawić, że jadalnia stanie się przytulna, podczas gdy chłodne odcienie i szarości wprowadzą nowoczesny, elegancki nastrój. Warto eksperymentować z kontrastem i balansem kolorów. Na przykład, ciemne meble mogą wyglądać efektownie na tle jasnych ścian, a kolorowe dodatki mogą ożywić neutralną przestrzeń. Pamiętaj, aby kolorystyka jadalni współgrała z resztą domu, tworząc spójną całość i harmonijny przepływ między pomieszczeniami.

Stół i krzesła – serce każdej jadalni

Stół i szare krzesła w nowoczesnej jadalni w mieszkaniu

Kluczem do komfortowej i praktycznie urządzonej jadalni są oczywiście odpowiednio dobrane stół i krzesła.

Jak wybrać stół do jadalni?

Wybierz rozmiar stołu dopasowany do wielkości jadalni i liczby osób, które zwykle gościsz w domu. Pamiętaj, aby pozostawić wystarczająco dużo miejsca dookoła stołu – możliwość swobodnego odsuwania krzeseł i zachowanie możliwości swobodnego poruszania się wokół stołu jest bardzo ważne!

Kształt stołu powinien pasować do kształtu jadalni. Okrągłe stoły są idealne do mniejszych przestrzeni i sprzyjają rozmowom, podczas gdy prostokątne lepiej sprawdzą się w większych pomieszczeniach. Wybór materiału zależy od stylu wnętrza i atmosfery, jaką chcesz stworzyć. Drewniane stoły wprowadzają ciepło i naturalność, szklane – lekkość i nowoczesność, a metalowe – nadają aranżacji industrialny charakter.

Jak wybrać krzesła do jadalni?

Postaw na wygodne krzesła z ergonomicznymi siedziskami i oparciami. Krzesła powinny współgrać ze stylem stołu i całej jadalni – możesz zdecydować się na dopasowanie materiałów i kolorów lub stworzyć interesujący kontrast. Upewnij się, że krzesła mają odpowiednią wysokość – idealnie, jeśli między blatem stołu a siedziskiem krzesła jest około 30-40 cm wolnej przestrzeni. Zwróć również uwagę na ich jakość i sposób wykończenia, który będzie przekładał się łatwość utrzymania krzeseł w czystości.

Oświetlenie jadalni – zadbaj o funkcjonalność i dobrą atmosferę

W małej jadalni wystarczy zastosować oświetlenie główne, w postaci lampy wiszącej (najlepiej około 75-90 cm nad blatem stołu) lub żyrandola. Tego typu oświetlenie oferuje mocne, ale rozproszone światło, które skutecznie oświetla całą przestrzeń. W większych wnętrzach dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w kilka źródeł światła, które zapewnią jadalni pożądaną funkcjonalność i atmosferę. Oprócz oświetlenia głównego, we wnętrzach może pojawić się również oświetlenie akcentowe (np., tafle lamp, listwy LED-owe, świeczniki) oraz oświetlenie funkcjonalne (np. lampy stołowe na komodzie, czy oświetlenie punktowe w formie kinkietów).

Pamiętaj, że oświetlenie powinno być rozmieszczone tak, aby równomiernie oświetlać całą przestrzeń, unikając cieni i oślepiających punktów świetlnych.

W końcu pamiętaj, że Twoja jadalnia powinna odzwierciedlać Twój osobisty styl i potrzeby. Niezależnie od tego, czy preferujesz minimalistyczne podejście czy też dekoracje pełne przepychu ważne jest, aby stworzyć przestrzeń, która będzie sprzyjać wspólnym posiłkom i rozmowom. Doskonale dobrane meble, oświetlenie i dekoracje mogą przekształcić jadalnię w serce domu, gdzie rodzina i przyjaciele mogą zbierać się i cieszyć wspólnie spędzanym czasem.