Spis treści:

  1. Kolor ma znaczenie
  2. Dekoracja mieszkania – kolorowe pisanki
  3. Dekoracja mieszkania – zajączki i kurczaczki
  4. Dekoracja mieszkania – stroiki wielkanocne
  5. Jak udekorować wielkanocny stół?

Wielkanoc to nie tylko smaczna kuchnia pachnąca żurkiem, sernikiem i mazurkiem z kajmakiem. To również niezwykle radosny i wyjątkowy czas spędzony z bliskimi nam osobami. Aby jeszcze lepiej poczuć świąteczną atmosferę warto pomyśleć o odpowiednim udekorowaniu mieszkania. Ozdoby wielkanocne potrafią mieć ogromną moc. Na pewno wnoszą do wnętrz naszych domów niesamowity klimat. Symboli związanych z Wielkanocą jest całe mnóstwo. Wśród najpopularniejszych wymienia się kolorowe pisanki wielkanocne, cukrowe baranki, ceramiczne zajączki oraz mniej lub bardziej okazałe stroiki wielkanocne. Jakie ozdoby wybrać, aby podkreślić wyjątkowość zbliżających się świąt?

Kolor ma znaczenie

Wielkanoc to czas, kiedy świat budzi się do życia, dlatego też wybrane przez nas ozdoby wielkanocne powinny być utrzymane w energetycznych kolorach. Mile widziane będą słoneczne odcienie żółtego symbolizujące życie, a także zielone akcenty nawiązujące do budzącej się przyrody. Dobrze sprawdzą się również dodatki w kolorze różu, pomarańczy i czerwieni. Jeśli nie lubisz mocnych kolorów to postaw na delikatne pastele. One także doskonale wpisują się w wielkanocny klimat. W tym świątecznym czasie nietrudno wprowadzić do domu kolor. Doskonałym przedstawicielem zieleni będzie rzeżucha. Żółte kurczaczki zapewnią nam akcent słoneczny. Różowe lub czerwone tulipany pięknie dopełnią całość. Wiosenne kolory możemy również wnieść do naszych domów poprzez wybór odpowiednich tekstyliów, a zwłaszcza serwetek, obrusa lub bieżników.

Dekoracja mieszkania – kolorowe pisanki

Kolorowe pisanki wielkanocne to ten element dekoracji, którego nie może zabraknąć w naszym mieszkaniu. Pisanki możemy przygotować własnoręcznie, angażując do tego dzieciaki i pozostałych członków rodziny. A jeśli nie mamy czasu na rękodzieła, bez żadnych wyrzutów sumienia możemy poszukać czegoś odpowiedniego w sklepach. Do wyeksponowania pisanek przydadzą się nam koszyczki, które możemy ustawić na świątecznym stole lub komodzie. Ciekawym rozwiązaniem może być także umieszczenie pisanek w szklanych kulach. Oryginalny efekt uzyskamy przywiązując pisanki do gałązek – sztucznych lub prawdziwych, które następnie możemy włożyć do eleganckich wazonów. Uwaga! Obok tradycyjnych pisanek na świątecznym stole mogą pojawić się także ozdobne figurki, jajka o różnej wielkości, np. w kolorze bieli, srebra lub złota. Rozwiązaniem są też styropianowe jajeczka, z których można wyczarować efektowne dekoracje, np. umieszczając je na mchu pod szklanym kloszem.

Dekoracja mieszkania – zajączki i kurczaczki

Jak Wielkanoc to obowiązkowo zajączki, kurki i kurczaczki, najlepiej w postaci szklanych, ceramicznych lub drewnianych figurek. Tego typu ozdoby wielkanocne mogą pojawić się wszędzie – zarówno na świątecznym stole, jak również na parapetach i komodach. Tutaj wszystko zależy od własnej inwencji twórczej i upodobań. Jedno jest pewne, w okresie świąt wielkanocnych figurek zajączków lub kurek nigdy nie jest za dużo!

Dekoracja mieszkania – stroiki wielkanocne

Stroiki wielkanocne mają w sobie ogromną moc. Nierzadko to właśnie one są kropką nad „i” świątecznej aranżacji mieszkania. Piękne stroiki można wykonać samodzielnie wykorzystując do tego szklane wazony lub klosze, talerze i patery na ciasto, a także bazie, gałązki drzewek owocowych, skorupki od jajek, piórka, ceramiczne lub papierowe figurki zajączków i baranków. Zachwycające stroiki wielkanocne możemy również kupić w sklepie. Do wyboru mamy zazwyczaj duże stroiki, które ciekawie ozdobią stół oraz mniejsze stroiki, które możemy zawiesić na oknie lub drzwiach wejściowych tak, aby już od progu stworzyć świąteczny nastrój.

Jak udekorować wielkanocny stół?

Bez wątpienia stół jest centralnym punktem podczas świątecznych dni. To właśnie przy nim celebrujemy wyjątkowe chwile, spożywamy świąteczne śniadanie i inne posiłki, rozmawiamy i nadrabiamy zaległości towarzyskie. Warto więc zadbać, aby był pięknie udekorowany. 

Jako, że na świątecznym stole nie może zabraknąć eleganckiego obrusu, to właśnie na nim należy skupić całą swoją uwagę. W dzisiejszych czasach wielkanocne obrusy nie muszą być już tylko białe. Z powodzeniem możemy wybrać obrus kolorowy lub z motywem wielkanocnym. Jeśli zdecydujemy się na biały obrus, wówczas serwetki i dodatki powinny być kolorowe tak, aby dodać całości świeżości. W przypadku kolorowego obrusu, reszta elementów powinna być stonowana, a więc biała lub srebrna. Dla miłośników natury świetnym rozwiązaniem będzie prosta aranżacja stołu z dyskretnymi dodatkami, a więc lnianym bieżnikiem, który tylko częściowo zakryje drewniany blat stołu oraz lnianymi serwetkami. Bardzo ważne, aby w tym świątecznym czasie na stole gościła elegancka zastawa. Przydatne będą także patery na ciasto, które pozwolą wyeksponować wypieki. Świąteczną atmosferę podkreślą również stylowe świeczniki. W zależności od upodobań, możemy wybrać zarówno te klasyczne szklane lub kryształowe, jak również niecodzienne, np. w kształcie pisanek. 

Na stole nie może zabraknąć żywych kwiatów. Mogą to być żonkile, kolorowe tulipany lub hiacynty. Niezbędne są również koszyczki wypełnione pisankami oraz wspomniane wcześniej stroiki wielkanocne.