Spis treści:

  1. Wiosenne porządki
  2. Plan działania w czasie wiosennych porządków

Jak zabrać się do wiosennych porządków? Jakie urządzenia i akcesoria sprawią, że coroczne sprzątanie będzie nie tylko łatwiejsze, ale i zajmie znacznie mniej czasu? Poznaj nasze sekrety na wiosenne porządki!

Wiosenne porządki

Wiosenne porządki to dla wielu z nas stały punkt w kalendarzu. Wraz z nadejściem tej wspaniałej pory roku dokładnie sprzątamy każdy kąt, pozbywamy się śmieci i nieużytków, ogółem staram się doprowadzić gospodarstwo domowe do pełnej harmonii i czystości. Gruntowne porządki często są też bardzo czasochłonne i wymagają sporo pracy, jednak końcowy efekt w pełni wynagradza cały trud. W końcu przebywanie w schludnych i czystych wnętrzach ułatwia relaks i gwarantuje ukojenie, które jest tak ważne w życiu każdego z nas.

Nie można jednak ukryć, że dla wielu z nas wiosenne porządki wciąż są raczej dość przykrym obowiązkiem – i to pomimo znakomitego skutku po zakończeniu sprzątania. Aby jednak ułatwić sobie to zadanie, warto skorzystać z wielu pomocnych i praktycznych akcesoriów do sprzątania i porządkowania domu. Są one niezwykle skuteczne, łatwe w obsłudze i uniwersalne, dlatego też przydadzą się nie tylko podczas wiosennych porządków, ale przez cały rok. Urządzenia i produkty takie jak mopy, miotły, szufelki, ściereczki czy kosze, a także inne akcesoria wyraźnie ułatwiają nie tylko sprzątanie, ale i późniejsze zachowanie porządku. Poznaj najlepsze sposoby na sprzątanie oraz produkty, które z pewnością będą w tym celu przydatne!

Plan działania w czasie wiosennych porządków

Wiosenne porządki to zwykle co najmniej kilka godzin, a czasem nawet kilka dni pracy. Aby wszystko przebiegło jak najsprawniej, warto zaplanować poszczególne etapy sprzątania. Oczywiście w zupełności wystarczy tu jedynie ramowy harmonogram, dzięki któremu nie pominiesz nie tylko żadnego pomieszczenia, ale i żadnego zakamarka. Ponadto w ten sposób możesz zaangażować do pomocy pozostałych domowników, dzięki czemu w twoim mieszkaniu szybciej zawitają porządek i harmonia.

Zasadniczo większość wiosennych porządków sprowadza się do sprzątania w kuchni, łazience, pokojach i korytarzu. W kuchni warto skupić się przede wszystkim na myciu szyb (w tym oczywiście okien), ram, a także szafek kuchennych – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Do szyb najlepiej użyć odpowiednich preparatów, np. na bazie składników powierzchniowo czynnych, nie korzystaj w tym celu z ostrej strony gąbki, przy szafkach wystarczy natomiast woda z dodatkiem detergentu. Przy okazji posegreguj produkty spożywcze w szafkach, dzięki temu sprawdzisz dokładną ich zawartość i pozbędziesz się przeterminowanych artykułów. Oprócz tego nie zapomnij oczywiście o umyciu glazury i terakoty czy wyczyszczeniu zlewozmywaka i armatury kuchennej. Może to sprawić trochę problemów, weź więc pod uwagę materiał wykonania tych powierzchni, aby jak najlepiej dobrać środki czyszczące. Na koniec nie można zapomnieć o szeroko rozumianym sprzęcie AGD, takim jak lodówka, zmywarka czy inne urządzenia oraz o umyciu podłóg. Podczas sprzątania z pewnością przydadzą się różnego typu ściereczki, szczotki i miotełki. Ponadto w ofercie znajdują się też kosze na śmieci, dzięki którym możesz właściwie segregować wszelkie odpady.

Zasadniczo rzecz ujmując, przedstawiony schemat w mniejszej lub większej mierze można zastosować w przypadku każdego wnętrza. W łazience najlepiej zacząć od okien (o ile są), a następnie przejść do porządkowania i mycia szafek. Z pewnością znajdziesz w ich wnętrzu wiele kosmetyków czy środków czystości, o których słuch już dawno zaginął! Szczególnie dokładnie przejrzyj wszelkiego typu kosmetyki, część mogła się przeterminować. Nie zapomnij też o kloszach oświetleniowych, świetnie w tym celu sprawdzają się gotowe mokre ściereczki. Do umycia wanny lub prysznica oraz pozostałej armatury łazienkowej najlepiej skorzystać z mocniejszych detergentów, które poradzą sobie nawet z uporczywymi zabrudzeniami. Wyczyszczenie glazury i terakoty często sprawia natomiast, że łazienka wydaje się przestronniejsza oraz jaśniejsza niż uprzednio. Podczas wiosennych porządków w łazience z pewnością przyda się mop, szczotka, szufelka oraz mniejsze akcesoria do sprzątania, które bez trudu znajdziesz w dostępnej ofercie.

W poszczególnych pokojach także poleca się rozpoczęcie porządków od kloszy i szafek, szczególnie tych położonych w trudno dostępnych miejscach. Wiosenne porządki to doskonała okazja do przejrzenia zawartości szafy czy szuflad oraz ich uporządkowania. Prawdopodobnie znajdziesz tam sporo nieużywanych ubrań i innych przedmiotów, które możesz np. oddać potrzebującym. Jeśli wystarczy ci czasu, możesz też wyprać wszystkie tekstylia i założyć nowe. Pamiętaj, aby zależnie od materiału wykonania odpowiednio dobrać środki czyszczące. Podczas porządków w wielu miejscach z pewnością skuteczne będą szczotki o różnym kształcie czy długości. Nie zapomnij również o odkurzeniu dywanów i wykładzin oraz umyciu podłóg. Bardzo podobnie trzeba oczywiście postąpić w przypadku korytarza, a także innych pomieszczeń. 

Po zakończonym sprzątaniu warto zadbać, aby porządek zawitał w twoim domu na jak najdłużej. W tym celu warto skorzystać z szerokiej oferty koszy, koszyków, skrzynek i pudełek, w których możesz przechowywać najróżniejsze przedmioty i akcesoria. Ich wybór jest bardzo bogaty, dlatego bez problemu dobierzesz je do każdego pomieszczenia – zarówno łazienki, jak i sypialni czy salonu. Wiosenne porządki to wbrew pozorom sporo pracy, warto jednak podjąć ten trud, a dzięki dostępnym akcesoriom z pewnością o wiele szybciej i łatwiej uporasz się z każdym sprzątaniem!