Spis treści:

  1. Kwiaty pod samym sufitem
  2. Ściany w liściach i mchu
  3. Rośliny w szkle
  4. Rośliny w szkle dla zapominalskich
  5. Zamaskuj stare doniczki

W Pepco proponujemy wiele rozwiązań, które pozwalają na przepiękne udekorowanie mieszkania. Półki, obrazki, dekoracje na stół i poduszki są niezwykle estetyczne, jednak dla wielu osób prawdziwy, ciepły dom nie istnieje bez roślinności. Rośliny w mieszkaniu pozwalają na obcowanie z naturą, zielony kolor ma kojący wpływ na nastrój, a liście zmieniają trujący dwutlenek węgla w niezbędny do przeżycia tlen. Jeśli jednak znudziły Ci się klasyczne doniczki, możesz poznać inne, ciekawe metody na hodowlę roślin w domu. Wiele wydaje się rewolucyjnych, niektóre natomiast, choćby rośliny w szkle, są łatwe do hodowania w każdym domu. Osobom zapominalskim i w ciągłej podróży niektóre metody dekoracji wnętrz mogą naprawdę przypaść do gustu…

Kwiaty pod samym sufitem

To wręcz rewolucyjny trend, który pozwala na oszczędzanie miejsca w domu. Wiszące doniczki można powiesić pod sufitem, więc nie zajmują parapetów, półek czy podłóg. Żeby roślina miała dostęp do światła, powinna jednak wisieć w pobliżu okna. W ten sposób można hodować storczyki, zioła używane w kuchni, fikusy czy sukulenty. Polecamy je także do hodowania ziół w kuchni. Jeśli powiesisz doniczki na haczykach nad barkiem kuchennym lub wyspą, sprawisz, że pomieszczenie stanie się fantastycznie zielone. 

Ściany w liściach i mchu

Kolejną propozycją mogą być zielone ściany. Zamiast tapety czy obrazu to rośliny zapewnią ciekawy wygląd całej przestrzeni. W donicach ustawionych na podłodze można posadzić fikusy, bluszcze, filodendrony, cissusy czy scindapsusy i obserwować jak wspinają się po ścianie. Jeśli ta jest chropowata, poradzą sobie same, jeśli nie, można wykonać na niej prosty stelaż z drewna czy postawić przy niej bambusowe drabinki. Nad ścianą można przymocować belkę, aby pnącza miały się gdzie zaczepić. Warto jednak pamiętać, że tego typu pnące rośliny wolą półcień od słońca. Wykorzystaj podłużne doniczki z Pepco, by stworzyć taką zieloną ścianę. 

Na gościach wrażenie zrobi też zielona, żyjąca ściana z mchu islandzkiego. Mech jest tak przygotowany, że rośnie bardzo powoli, chłonie wilgoć z powietrza i nie wymaga właściwie żadnej pielęgnacji. Osadzony jest na panelach łatwych do montażu na ścianie. Panele są lekkie i sprawiają, że można mech przymocować właściwie na każdej ścianie. Warto jednak pamiętać o tym, żeby nie padało na tę ścianę silne światło słoneczne. W końcu mech rośnie w zacienionych częściach lasu. Aby zielona ściana żyła, wystarczy ją od czasu do czasu spryskać destylowaną wodą i dbać o odpowiednią wilgotność powietrza. Jeśli mech nie jest miękki, tylko szorstki, wymaga częstszego opryskiwania. Aby z mchu stworzyć zielony obraz, kup w Pepco ramę na obraz lub na lustro i w jej obrębie przymocuj islandzki mech. 

Rośliny w szkle

W Pepco proponujemy przepiękny sposób uprawy i eksponowania roślin za pomocą estetycznych naczyń ze szkła. Uprawa roślin w szkle jest tak samo prosta, jak hodowanie ich w doniczkach, a jednak szkło w kształcie słoja, wazy czy dużej bombki do postawienia na parapecie, stole lub powieszenia pod sufitem zapewnia wiele możliwości aranżacyjnych. Jeśli szukasz alternatywy dla doniczek i lubisz rośliny niewymagające, ogród w szkle będzie świetnym rozwiązaniem. 

Jeśli chcesz samodzielnie stworzyć kompozycję roślin w szkle, kup w Pepco duże, szklane naczynie. Może być mocno otwarte, może też posiadać wąską szyjkę, ale w tym przypadku przydadzą się też długie łyżeczki lub patyczki, które ułatwią sadzenie roślin. Potrzebne też będą niewielkie roślinki, na przykład sukulenty (także kaktusy), paprotki, bluszcz, piasek lub żwirek, ziemia kwiatowa, aktywny węgiel drzewny. Dekoracją stać się mogą kawałki kory, niewielkie gałązki czy mech, który można kupić w kwiaciarni albo na giełdzie kwiatowej. Nie można mchu wynosić z lasu, bo jest pod ochroną. Do naczynia wystarczy włożyć żwirek, ziemię, zasadzić roślinkę, udekorować mchem, patyczkami lub kamykami i podlewać tak, jak klasyczną doniczkę. 

Wiele naczyń z Pepco, także tych z działu kuchennego, nadaje się do tego, by uprawiać w nich miniogródki. Rośliny w szkle są znakomitą dekoracją wnętrza, stołu, a samodzielnie zrobione nadają się także na prezent – niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju. 

Rośliny w szkle dla zapominalskich

Nie pamiętasz o tym, by podlewać rośliny? Często wyjeżdżasz i nie masz nikogo, kto zadbałby o zieleń w domu? A może masz absolutny brak talentu i niszczysz nawet niewymagające sukulenty? W Pepco znajdziesz także sztuczne rośliny w szkle. Można je postawić na oknie, stole, podwiesić pod sufitem, nie wymagają podlewania i przesadzania, a zawsze wyglądają przepięknie. I chociaż nie produkują tlenu, to jednak sprawiają, że wnętrze wydaje się bardziej przytulne i świetnie się prezentuje.

Zamaskuj stare doniczki

Czasami małe zmiany przynoszą duży efekt. Jeśli posiadasz stare, ceramiczne doniczki warto je wymienić lub zasłonić. W Pepco nie brakuje ceramicznych doniczek w wielu kolorach i kształtach, które będą fantastycznie prezentować się w każdym wnętrzu. Możesz też bez przesadzania kwiatów włożyć te nieestetyczne w metalowe osłonki z koronkowym wzorem. Dodadzą wnętrzu romantyczności i wyeksponują każdą roślinność.