Pepco przekazało ponad pół miliona złotych na wsparcie młodzieży w trudnej sytuacji życiowej, w ramach programu Life.ON Fundacji Atalaya
Tysiące polskich nastolatków opuszczających pieczę zastępczą, w tym domy dziecka, są zdane głównie na siebie przy wchodzeniu w dorosłość. W tak ważnym momencie młodzi ludzie potrzebują realnego wsparcia – nie tylko materialnego, ale niejednokrotnie także psychologicznego, dlatego Fundacja Atalaya, przy współpracy z Pepco, realizuje program Life.ON, którego celem jest kompleksowa pomoc młodzieży z dużym bagażem doświadczeń w rozpoczęciu samodzielnego życia. W ramach pierwszej edycji projektu, która niedawno dobiegła końca, wsparcie otrzymało 46 wychowanków domów dziecka i rodzin zastępczych oraz młodych ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Jednocześnie rusza kolejna odsłona programu. Firma Pepco przekazała na ten cel już łącznie ponad pół miliona złotych.
Pieczę zastępczą co roku opuszcza w Polsce ok. 5-6 tys. nastolatków, po ukończeniu 18 roku życia. Według danych GUS , w 2021 roku z pieczy rodzinnej oraz instytucjonalnej odeszły łącznie 6023 pełnoletnie osoby. Około połowa założyła własne gospodarstwa domowe, jednak pozostałym nie udało się usamodzielnić. Część wychowanków wraca do swoich biologicznych rodzin, często patologicznych, które nie są w stanie zapewnić im odpowiednich warunków do dalszego rozwoju, w tym do edukacji. Młodym ludziom, którzy pozostają zdani tylko na siebie, grozi bezdomność – pozbawieni wsparcia i niejednokrotnie okaleczeni emocjonalnie, często nie potrafią się odnaleźć i nie wiedzą, jak i od czego zacząć życie na własny rachunek.
Pomocna dłoń na start w dorosłość
Z pomocą takim osobom przychodzi Fundacja Atalaya wraz z firmą Pepco. W ramach projektu Life.ON, zainaugurowanego przez Fundację, młodzi ludzie opuszczający pieczę zastępczą mogą liczyć na szeroki zakres wsparcia – od kursów edukacyjnych, poprzez konsultacje psychologiczne, aż po remonty i wyposażenie mieszkań. Pierwsza edycja programu rozpoczęła się w listopadzie 2021 roku i niedawno dobiegła końca. Z pomocy skorzystało 46 młodych osób. Firma Pepco przekazała na realizację pierwszej odsłony projektu Life.ON 250 tys. zł. Już teraz trwa rekrutacja do drugiej edycji, którą Pepco wsparło kwotą 300 tys. zł.
– Life.ON to dla nas projekt wyjątkowy, gdyż pozwala nam na bieżąco dbać o potrzeby młodzieży w aspektach, w których nie jest możliwe otrzymanie dofinansowania ze środków publicznych. Od lat marzyłyśmy o sytuacji, w której młoda osoba, pracując ze swoim opiekunem usamodzielnienia, może rzeczywiście realizować swoje potrzeby i gdy sytuacja tego wymaga podjąć terapię, zacząć kurs zawodowy, przygotować się do zdania matury czy urządzić swoje mieszkanie. Tu i teraz – dokładnie, gdy jest to potrzebne. Life.ON to szansa dla młodzieży, która – mimo młodego wieku – wiele już w życiu doświadczyła, szansa na dobre przygotowanie do samodzielności, na rozwój i po prostu na godny start w dorosłość – mówi Anna Ejme, prezeska zarządu Fundacji Atalaya.
– Rzeczywistość młodych ludzi opuszczających pieczę zastępczą bywa brutalna. Pozbawione wsparcia bliskich, takie osoby często nie mają odpowiednich środków i nie czują się gotowe, by stawić czoła wyzwaniom związanym z samodzielnym życiem. Potrzebują ludzi, którzy będą dla nich jak rodzina. Z ogromną pasją zaangażowaliśmy się więc w tę niezwykle ważną i potrzebną inicjatywę, jaką jest projekt Life.ON, aby okazać młodzieży w trudnej sytuacji realną pomoc w starcie w dorosłość. Poznaliśmy wspaniałe młode osoby, które marzą o szczęśliwym, spokojnym domu czy założeniu swojej działalności gospodarczej, chcą studiować i realizować przeróżne pasje, takie jak fotografia, podróżowanie, taniec, śpiew, tworzenie muzyki, uprawianie sportu i wiele innych. Niestety to często także ludzie z bagażem trudnych doświadczeń, potrzebujący przyjaciół i pomocy psychologicznej, aby móc wykonać kolejny krok – i to wielki, bo w dorosłość. Fundacja Atalaya stworzyła im do tego wspaniałe warunki. Bardzo się cieszymy, że jesteśmy częścią Life.ON – mówi Katarzyna Wilczewska, manager ds. komunikacji korporacyjnej w Pepco.
Wsparcie w różnych obszarach
Program Life.ON został opracowany w taki sposób, aby jak najlepiej przygotować młodych ludzi do samodzielnego życia, biorąc pod uwagę ich indywidualne potrzeby, w tym problemy, z którymi się mierzą, oraz ich pasje i plany na przyszłość. W ramach pierwszej edycji podopieczni mogli skorzystać z:
- kursów zawodowych, podnoszących ich umiejętności w różnych, odpowiadających ich zainteresowaniom dziedzinach, w tym m. in. przygotowujących do matury, z polskiego oraz języków obcych, chemii i matematyki, a także kursów na prawo jazdy, z produkcji muzycznej czy fotografii cyfrowej;
- dofinansowania do czesnego na studiach;
- pomocy psychologicznej podczas sesji indywidualnych lub grupowych z opiekunami usamodzielnienia z Fundacji Atalaya oraz psychoterapeutami zewnętrznymi. Młodzi ludzie mogli skorzystać m. in. z konsultacji psychologicznych oraz psychiatrycznych, specjalistycznej pomocy medycznej, doradztwa zawodowego czy zajęć z edukacji seksualnej oraz nauczyć się radzić sobie ze zmianą oraz trudnymi emocjami, stojącymi na drodze do realizacji ich planów;
- wsparcia przy remoncie i wykończeniu mieszkania, a także przy załatwianiu formalności. Łącznie wyremontowanych zostało 9 mieszkań – większość z nich wymagała gruntownych prac.
Dodatkowo uczestnicy programu mogli dołączyć do grupy rozwojowej Life.ON. Comiesięczne spotkania poprzedził wyjazd integracyjny, na którym młodzież mogła lepiej się poznać. Podczas warsztatów z trzema trenerami młodzi ludzie rozwijali kluczowe umiejętności społeczne, takie jak komunikacja, asertywność czy rozwiązywanie konfliktów. Nawiązali też więzi, dzięki którym wzajemnie się wspierają i czują się bezpiecznie, będąc sobą.
Dla wychowanków pieczy zastępczej to poczucie bezpieczeństwa oraz umiejętność budowania zdrowych relacji z innymi jest niejednokrotnie kluczem do udanego startu w samodzielne życie. Z tego względu cześć podopiecznych Fundacji Atalaya wiąże się z nią na dłużej. Przykładem może być Karolina, która korzysta z jej wsparcia już od czterech lat i pracuje z opiekunką usamodzielniania, aby radzić sobie z napotykanymi przeszkodami, budować pewność siebie i zdrowe relacje, a także ułożyć ścieżkę zawodową. W ramach projektu Life.ON skorzystała z dofinansowania do studiów oraz zaczęła uczyć się języka włoskiego, aby móc utrzymywać kontakt ze swoją biologiczną siostrą, mieszkającą we Włoszech. Jest niezwykle pomocna i aktywnie wspiera innych podopiecznych Fundacji.
– Dzięki kompleksowemu programowi wsparcia w ramach projektu Life.ON, wychowankowie pieczy zastępczej są nie tylko znacznie lepiej przygotowani do wejścia w dorosłość pod kątem materialnym, edukacyjnym i emocjonalnym – są też chętni do pomagania innym osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji, zwłaszcza dzieciom i młodzieży. Wspaniale jest patrzeć, jak dobro, które okazujemy innym, rozprzestrzenia się dalej – dodaje Katarzyna Wilczewska.
Dlaczego warto kupować w Pepco?