Spis treści:

  1. Jak zorganizować garden party z przytupem?
  2. Impreza w ogrodzie: dekoracje
  3. Przyjęcie w ogrodzie: menu
  4. Przyjęcie w ogrodzie i grill 
  5. Zorganizuj niezapomniane garden party!

Marzy Ci się garden party z prawdziwym efektem wow? Przyjęcie w ogrodzie to świetny sposób na uczczenie różnych okazji: początku lub zakończenia lata, urodzin, rocznicy… albo po prostu na celebrowanie wspólnego czasu z bliskimi. Jeśli chcesz zamienić klasyczne spotkanie przy grillu w niezapomnianą imprezę pod chmurką, sprawdź, jak zadbać o atmosferę, dekoracje, menu i detale.

Jak zorganizować garden party z przytupem?

Jeśli marzy Ci się garden party, które goście zapamiętają na długo, warto zadbać o aspekty, które często pomijamy organizując posiadówki, a które potrafią nadać spotkaniu wyjątkowy charakter:

  1. Wybierz motyw przewodni. Pomoże Ci on dobrać idealne dekoracje, przekąski, a nawet stroje.
  2. Zorganizuj strefy tematyczne. Podziel przestrzeń: osobne miejsce do biesiadowania, relaksu (np. leżaki, hamaki, poduchy na trawie), dla dzieci, kącik taneczny.
  3. Zadbaj o nastrojowe oświetlenie, które jest podstawą udanego garden party. Gra świateł potrafi zamienić ogród w prawdziwie magiczną przestrzeń. Świetnie sprawdzą się girlandy z żarówek, lampiony, świece w słoikach.
  4. Zaplanuj starannie oprawę muzyczną i dodatkowe atrakcje. Playlista z letnimi hitami to must have, ale możesz pójść na całość i zorganizować karaoke, planszówki na świeżym powietrzu, quiz tematyczny albo minikino plenerowe z rzutnikiem.
  5. Postaw na efektowne drobiazgi. Jeśli chcesz, by Twoja impreza była wspominana przez długie lata, poświęć czas na dopieszczenie szczegółów, takich jak personalizowane winietki, dekoracje z naturalnych materiałów, zimne ręczniki dla gości w upalny dzień, słoiki z lemoniadą, naklejki z imionami na szklankach.

Impreza w ogrodzie: dekoracje

Co warto wykorzystać przy dekorowaniu przestrzeni ogrodowej?

  • Świeże kwiaty i zieleń – bukiety w wazonach, wianki, pojedyncze gałązki mięty lub lawendy jako detale.
  • Meble ogrodowe i tekstylia – dobrze wyglądają lekkie, drewniane lub rattanowe meble z miękkimi poduchami. Kolorowe koce na trawie też zrobią wrażenie.
  • Baldachimy, namioty, parasole – chronią przed słońcem, a jednocześnie są stylowe i nadają przestrzeni formę.
  • Detale DIY – tabliczki z menu, winietki na kieliszki, ręcznie robione ozdoby z papieru lub drewna.

Czego unikać? Zbyt ciemnych kolorów (mogą wyglądać ponuro) i zbyt wielu elementów, nadmiar może bowiem przytłoczyć gości.

Dowiedz się, jak udekorować balkon, taras i ogród >>

Przyjęcie w ogrodzie: menu

Planując menu na przyjęcie w ogrodzie, postaw na dania, które są łatwe do przenoszenia i wygodne do jedzenia nawet wtedy, gdy goście siedzą na trawie, leżaku albo przy stoliku koktajlowym. Zadbaj też o sposób ich podania. Najlepiej sprawdzają się półmiski, deski, słoiczki i jedzenie w wersji finger food, które można złapać w dłoń bez sztućców.

Świetnym rozwiązaniem są wszelkie minikanapeczki, koreczki, tartaletki, muffiny wytrawne, wrapy pokrojone na kawałki czy sałatki w małych słoiczkach. Na słodko sprawdzą się owoce (np. szaszłyki owocowe), minibezy, babeczki i ciasteczka. Unikaj deserów z kremem, które łatwo się roztapiają.

W upalne dni niezbędne będą też chłodne napoje. Możesz przygotować np. duże słoje lub dzbanki z lemoniadą, mrożoną herbatą, wodą z miętą i owocami. Będą nie tylko orzeźwieniem, ale i piękną dekoracją stołu. Dobrym i praktycznym pomysłem jest oznaczenie szklanek (np. kolorowymi naklejkami z imionami), by każdy wiedział, która jest jego.

A jak ochronić jedzenie przed owadami? Zastosuj pokrywki z siatki, serwetki lniane lub specjalne osłonki na talerze. Jeśli wiesz, że wokół dań będą się prawdopodobnie kręcić osy lub muchy, ustaw w pobliżu naturalne odstraszacze, np. miseczki z cytryną i goździkami lub świeczki z olejkiem cytrynowym.

Przyjęcie w ogrodzie i grill 

Przyjęcie w ogrodzie z grillem to klasyk, który warto jednak nieco urozmaicić. Oprócz kiełbasek i karkówki pamiętaj, aby zaplanować również dania dla różnych gości, uwzględniając wegetarian czy osoby na diecie bezglutenowej. 

Na ruszt wrzuć np. kurczaka w marynacie, burgery, ryby (np. łososia, pstrąga), a także warzywa: cukinię, bakłażana, paprykę, szparagi. Dla osób wege – szaszłyki z tofu, halloumi, pieczarki faszerowane.

Zorganizuj też sprytnie przestrzeń do grillowania. Zadbaj o miejsce dla osoby przy grillu, blat na gotowe dania, talerze, sztućce, ręczniki papierowe i pojemnik na brudne naczynia. Dla wygody mięso zamarynuj dzień wcześniej, warzywa grilluj na tackach, a wszystko piecz na rozżarzonym węglu, nie w ogniu.

Zorganizuj niezapomniane garden party!

Organizacja udanego przyjęcia w ogrodzie to sztuka planowania detali. W zależności od tego, czy marzy Ci się kameralne garden party dla przyjaciół, czy duża impreza z grillem, postaw na odpowiednie dekoracje, atrakcje i rozplanowanie przestrzeni. Jeśli chcesz, by impreza była niezapomniana, wybierz motyw przewodni i baw się formą. Najważniejsze jednak jest, by to gospodarz dobrze się bawił, dlatego podejdź do organizacji garden party na luzie!